WhatsApp'ta Reklam Dönemi

WhatsApp’ta Reklam Dönemi

Uzun zamandır toplu grup konuşması vb. özellikleri nedeniyle dijital pazarlama ve reklam ajanslarının dikkatini çeken Whatsapp, bir süredir reklam kampanyanlarında aracı olarak kullanılıyor. Whatsapp tarafından gelen bilgilere göre ise yakında Whatsapp için resmi reklam modelleri işletmeler ve markalar için hizmete girecek.

Whatsapp yayın hayatına girdiği zaman yayınladığı bir manifesto ile reklam almayacağını duyurmuş olmasıdır. Zaten bu nedenle yapılan kampanyalar direkt reklam olarak yapılmamıştır. Fakat Whatsapp’ın 2014 yılında Facebook’a geçmesi sonrasında reklam alıp almayacağı konusu tekrar gündeme geldi ve bugüne kadar hep tartışılmaya devam etti.

Gelinen süreçte Facebook gizlilik politikasında bir değişikliğe giderek, bazı şirketlerin kullanıcılara mesaj göndermesine izin vereceğini açıkladı. Bu işlem Whatsapp’ın Facebook ile telefon numaralarını paylaşması ile gerçekleşecek. Fakat bu durum Whatsapp kullanıcılarının bir güven sorunu yaşamasına neden olacak gibi duruyor. Çünkü, aslında Whatsapp “Yapmayacağım” dediği şeyi yapmaya başlıyor. Bir pazarlama iletişimcisi olarak çok iyi bildiğim bir şey var. Bu da bir marka/işletme/ürüne karşı bir güven zedelenmesi yaşandığı zaman geri çevirme işleminin çok uzun zaman ve uğraşı gerektirmesidir. Her ne kadar dijitalde işler hızlı ilerlese dahi.

Bu reklam hedeflemelerinden kaçınmak için yapabileceğiniz iki işlem bulunuyor. Bunlar;

  • Gizlilik sözleşmesinin sonunda bulunan ”Whatsapp bilgilerimi Facebook hesabımı geliştirmek için kullan” seçeneğini iptal etmek
  • Ayarlar> Hesap> Hesap Bilgimi Paylaş seçeneğini iptal etmek olacaktır.