Pazarlamanın, 3 Olmazsa Olmazı

Pazarlamanın, 3 Olmazsa Olmazı

Teknolojinin her geçen gün farklı şekillerde kendini sunması dijital pazarlama dünyasını da doğrudan etkiliyor. Şirketler ürün/hizmetleriyle bu dünyada nasıl yer edinebileceği düşüncesiyle çoktan içerik üreticilerin kapısında sıraya girmiş durumda. İçerik üreticiler de şirketlerin talepleri doğrultusunda ellerindeki ürün/hizmeti teknolojik gelişmelerin sunduğu yeniliklere uyarlamakla meşgul.

Ben bu yazımda, hem şirketlerin hem içerik üreticilerin bu hız kesmeyen gelişmeleri takip ederken hep akıllarının bir ucunda tutmaları gereken üç önemli özellikten bahsedeceğim.  Kişiselleştirme – Farklılık- Yeniliklere Uyumluluk.

  • Kişiselleştirme

Hedef kitlenizin, kendisi için tasarlanmış olup sorununa/yoksunluğuna çözüm bulacağını bildiği ürün/hizmetten vazgeçmesi kolay olmayacaktır. Kısacası her kişi kendisini özel hissettiği koşullarda kalmayı tercih edecektir. Bu yüzden içeriklerinizi hazırlarken hedef kitlenizin kim olduğuna dikkat ederek, elinizdeki ürün/hizmetle onlara nasıl katkı sağlayacağınızı belirtmek faydalı olacaktır. Her şeyden önemlisi, içeriklerinizle onlara bu ürün/hizmete sahip olduklarında kendilerini özel hissedeceklerine de inandırmanız gerekecektir.

  • Farklılık

Pazarlamanın temelde ulaşmaya çalıştığı hedef elindeki ürün/hizmeti satmaktır. Ancak artık satış odaklı yapılan çoğu pazarlama stratejisi hedeflenenden oldukça uzak sonuçlara götürüyor. Bunun en büyük sebebi de şirketlerin sektör içerisindeki rakipleriyle birlikte aynılaşmaları. Birbirine benzer reklamları olan, aynı promosyon çalışmalarını yürüten şirketler bir süre sonra birbirlerinden ayırt edilemez duruma gelebiliyor. Bu noktada yapılması gereken ise farklılaşmak. Sağladığınız ürün/hizmetten başlayarak pazarlama çalışmalarında kullanacağınız yöntemlere kadar her bir aşamanın müşteri/kullanıcı odaklı, etkileyici ve farklı olduğundan emin olmalısınız.

  • Yeniliklere Uyumluluk

Teknolojiyle birlikte gelişen İnternet uygulamaları, bu alanda çalışan kişileri yeni gelişmelere karşı hazırlıklı olmak zorunda bırakıyor. Yakın geçmişe baktığımızda; şirketler ve içerik üreticiler, Facebook reklamlarıyla başladıkları sosyal medya maceralarına, Instagram’la devam ediyorlar derken, bir de baktık ki hayatımıza Snapchat, Bip, Happn gibi pek çok yeni uygulama dahil olmuş. Bu durumda şirketlere ve içerik üreticilere de dijital dünyadaki gelişmeleri takip edip, hedef kitlelerinin tercihleri doğrultusunda pazarlama stratejilerine yön vermek düşüyor.Mobil cihazlar aracılığıyla İnternet erişim oranının, pazarlama iletişimindeki artışını da göz önünde bulundurursak, tüm marka altyapınızın mobil cihazlara tam uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Dijital dünyadaki gelişme ve yenilikler devam ederken, bu 3 özelliğin  şirketler ve içerik üreticiler için hiç eskimeyecek olup anlam ve değerlerini hep koruyacaklarından yana şüphem yok. Çünkü hepimiz her şeyden önce birer bireyiz ve özel olduğumuzu hissetmek istiyoruz. Ve farklılığı yaptığımız yeniliklerle sağladığımızda da özel olmamamız için hiçbir neden kalmıyor.