Türkiye’nin İlk Instagram Dizisi Puma’dan

Türkiye’nin İlk Instagram Dizisi Puma’dan

Şimdilerde pazarlama iletişimi dendiği zaman akla ilk gelen platform: Sosyal Medya. Özellikle markalar çıkardıkları yeni ürünleri hangi sosyal medya platformunda, nasıl ve hangi araçlarla pazarlayabileceklerinin peşindeler. E hal böyle olunca reklam ajanslarının ve iletişim danışmanlık şirketlerinin kapıları artık sadece televizyon reklamları için çalınmıyor.

Dijital pazarlama, üreticiler ve tüketiciler arasındaki tek yönlü iletişim ağı reklam anlayışını çoktan değiştirmiş durumda. Bu alanda ayakta kalabilmek için tüm eskilerden kurtulmak şart! Geleneksel tanıtım şekillerinden uzaklaşıp yeni, özgün ve farklı olmaya ihtiyacınız var.

İşte buna güzel bir örnek yakın zamanda spor giyim markası Puma tarafından hayata geçirildi. Türkiye’nin İlk Instagram dizisini yayınlayarak pazarlama dünyasına yeni bir soluk getirdiler. Yaratıcı dünyayı destekleyen bir platform olarak adını duyuran Based İstanbul işbirliği ile yürütülen dizinin adı #ÇizgiyiGeç. 60’ar saniyelik 10 bölümden oluşan mini dizi, 19 Eylül’de Based İstanbul’un Instagram hesabından – @basedistanbul yayınlanmaya başladı.     Her Pazartesi- Çarşamba- Cuma günleri saat 19.00’da yeni bölümleri yayınlanmaya devam edecek.

Dizinin içeriğinden bahsetmek gerekirse eğer hayattan istediğini almak için mücadele eden, kendinden emin 5 gencin hikayesi diyebiliriz. Ama söz konusu pazarlama olduğunda incelenecek çok güzel detaylar var. Bunlardan biraz bahsetmem gerekirse eğer;

  • Puma Sonbahar – Kış 2016 koleksiyonu ürünlerini ön plana çıkarmayı hedefleyen dizi, ilk olarak hikayesiyle izleyicisini inandırıyor ve kurguladıkları sonlarla devamını seyrettirmek için izleyicisini merakta bırakıyor.
  • Dizide ürün konumlandırması, oyuncuların kostümleri halinde verildiği için normalde dizilerde yapılan konumlandırmalar gibi sizi rahatsız etmiyor hatta hoşunuza bile gidebiliyor.
  • Kullanılan müzikler ve detay görüntülerin kalitesi hikaye – ürün uyumuyla birleşince markanın yaratmak istediği etki ve mesaj rahatlıkla izleyicisine ulaşıyor.

Dijital pazarlamayla yapılmak istenen, kısa sürede istenen mesajı vermenin iyi bir örneği #ÇizgiyiGeç.  Şu bir gerçek ki dijital dünyada ürettiğiniz her yeni içerik yarın eski olmaya mahkum. Böyle hızlı ilerleyen ve tükenen bir dünyada ayakta kalabilmenin yolu da böylesine farklı işler üretmekten geçiyor. Umarım bundan sonra pazarlama dünyasında böylesine yenilikçi işlere daha sık rastlarız.