Google Arama Motoru Algoritmasını Güncelledi

Google Arama Motoru Algoritmasını Güncelledi

Google, arama sonuçlarında kullandığı gösterim algoritmasında büyük bir değişikliğe giderek yeni bir güncellemeyi sonuçlara dahil etti. Google’un her yıl en az bir defa bu tarz büyük güncellemeler yapması alışkın olduğumuz bir durumken son gelen güncelleme önceki senelerde yapılan güncellemelerden daha radikal değişikler içeriyor.

Google’un yeni güncellemesiyle gelen en radikal değişiklik anlık olarak değişebilen sonuçlar oldu. Eskiden olduğu gibi bir kelimeye ciddi SEO yatarımları yaparak, arama sonuçlarında en başta ya da ilk sayfada yer edinmek artık daha da zorlaştı diyebiliriz. Ayrıca sonuç gösterimine dahil olan lokasyon ve cihaz bazlı sonuçlar karşımıza çıkan sonuçları iyice çeşitlendirerek SEO’cuların kafasını ciddi anlamda karıştırmaya başladı bile. Artık SEO çalışmalarında bir iki kelimeye odaklanmanın yanında belli şehir ve cihazlara odaklanmayı da ilerleyen günlerde konuşacağız gibi duruyor. 

Yeni güncellemeyle artık daha etkili gelen bir başka faktör ise artık sitelerin spam skorları yapılan SEO çalışmaların sonuçlarını daha fazla etkiler hale geldi. Böylelikle spam yaptığı belirlenmiş sitelerin arama sonuçlarında üst sıralara çıkması daha da zorlaştırıldı.

SEO dünyasında böyle radikal değişikler olurken hala sonuçlarda büyük oranda etkili olan site otoritesi ve temel teknik SEO standartları etkisini korumaya devam ediyor. Bu güncellemeden en az sıralama kaybıyla çıkan siteler otoriter ve temel seo teknik gereksinimlerini sağlayan siteler oldu.

SEO sektörünün geleceğine yönelik kaygı veren bu sinyaller ilerleyen günlerde Adwords’ün popülerliğini tekrar yükseltecek gibi duruyor. Google’un bu güncellemesinden önce yazmış olduğum SEM In, SEO Out! içeriğine de göz atmak isteyebilirsiniz.