Şehirlerin Pazarlanmasında Özgün Değerler

Şehirlerin Pazarlanmasında Özgün Değerler

Venedik, Paris, Las Vegas, Floransa, Delhi Amsterdam… Bu şehirleri milyonlarca insan görmek istiyor ve bu şehirler her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Özgün değerler, şehirlerde var olan; kültürel mirasları, doğal dokuları, mimari yapıları ünlü kişileri kapsamaktadır. Bahsedilen şehirler bugün özgün değerleri sayesinde ön plandadır. Şehirlerin pazarlanmasında özgün değerlerden faydalanılmaktadır. Özgün değerler şehirlerin konumlandırılmasını sağlayacak en önemli unsurlardır. Şehirlerin konumlandırılması belirli aşamlarla gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreçte ilk önce; ” Mevcut durum nedir?”, ” Şehir insanlar tarafından nasıl algılanıyor?”, ” Hangi özgün değerlere sahip?” soruları yanıtlanmalıdır. Tespit edilen özgün değerle zihinlere yerleşecek imaj kazandırılmalıdır. İmaj kazandırma hedef kitlenin şehri nasıl algılayacağına dair geliştirilen stratejidir. İmaj; anlaşılır, hatırlanabilir, anlamlı inandırıcı ve şehri hedef kitle ile bütünleştirecek şekilde tasarlanmalı, logo ve etkiliyeci bir sloganla desteklenmelidir. Yaratılan imaj, reklam, halkla ilişkiler sponsorluk gibi iletişim çalışmaları sayesinde hedef kitle ile bir araya gelmelidir. Şehirde herhangi bir özgün değer bulunmuyorsa nasıl konumlandırma yapılabilir? Unutmayalım, Las Vegas çöl üzerine kurulmuş bir şehirdir, aynı zamanda herkes onu eğlence merkezi olarak bilmektedir. Eğlence, sağlık, teknoloji eğitim, sanayi dalları gibi pek çok alan bu doğrultuda işe yarayabilir.

Peki, dört tarafı denizlerle çevrili, dört mevsimi yaşayabildiğimiz, birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu şehirleri değerlerini ön plana çıkarabiliyor mu? Aslında; pek çok tarihi yapıya, doğal dokuya, efsanelere hikayelere sahip Anadolu şehirlerini konumlandırmak daha kolaydır. Çünkü, bu değerlere sahip olan birçok şehirde gerçek ya da anonim hikayeler var. Örneklerle somutlaştıralım.

  • Amasya (Ferhat ile Şirin)
  • Şanlıurfa (Balıklıgöl-İbrahim Peygamber)
  • Çorum (Alacahöyük- Bin Tanrı İli)
  • Bartın (Amasra- Uyuyan Prenses) Uyuyan güzelle karıştırılmamalı.
  • Mersin (Ashab-ı Kehf Mağarası- Yedi Uyuyanlar)

Tabi ki örnekler çoğaltılabilir.

Anadolu şehirleri hikayeleri ile konumlandırılabilir. Pazarlama planın stratejik bir şekilde hazırlanması, iletişim çalışmalarının yaratıcı, hatırlanabilir bir şekilde gerçekleşmesi sayesinde, Anadolu şehirleri dünyaca ünlü şehirler arasına girebilirler. Neden olmasın? Las Vegas sadece bir çöl değil miydi?

Görsel kaynak;
http://www.efenditravel.com/uploadedfiles/Dialysis-tours-Turkey-cappdocia.jpg