Twitter, Paypal, Basecamp, CNN ve Pek Çok Siteye Erişim Sağlanamıyor

Twitter, Paypal, Basecamp, CNN ve Pek Çok Siteye Erişim Sağlanamıyor

Son bir kaç saattir Amerika’da barınan pek çok siteye erişim sağlanamıyor. Erişim sağlanamayan siteler arasında Twitter, Paypal, Basecamp, CNN, WhatsApp Web, Pinterest ve pek çok başka popüler site bulunuyor. Yaşanılan bu durum karşısında CIA alarma geçmiş durumda.

Pek çok siteyi ulaşılmaz hale getiren bu saldırı da DDoS yöntemi kullanılarak gerçekleştiriliyor. Sitelerin ziyaretçi kapasitelerinin üstünde bir trafik yollayarak siteleri erişilemez hale getiren DDos saldırıları şimdiden ABD için ciddi bir kriz yaratmış durumda Özellikle saatler ilerledikçe daha da kuvvetlenen siber saldırılar diğer sitelere de sıçrayacak olursa, ülkedeki işlemleri yavaşlatarak toplumsal yaşamda pek çok soruna neden olabilir.. Ayrıca pek çok global sitenin Amerika’da barınıyor olması nedeniyle dolaylı yoldan pek çok farklı ülkeyi de etkileyen bir hacker saldırısı söz konusu çünkü ilgili sitelerin hiçbirine herhangi bir ülkeden erişim sağlanamıyor. Bu tarz saldırılar kullanıcıların bilgilerini ele geçirmekten ziyade siteleri erişilemez hale getirmeyi amaçladığından bilgi güvenliği konusunda bir olumsuzluk yaşanmayacağını söylemek mümkün olsa da arka plandaki hacker saldırısının detayları ilerleyen günlerde netleşecek gibi duruyor.

ABD gibi süper güç olarak görülen ülkelerin bile siber saldırılar karşısında ne kadar çaresiz kalabildiğini görmek aslında,ülkelerin/hükümetlerin dijital güvenlik ve dijital yatırımlarına ne kadar önem verdiklerini sorgulamalarını gerektiriyor. Özellikle son günlerde Rusya ve Amerika arasında yaşanan sözlü dalaş bu kadar güçlü bir saldırının arkasında Rusya’nın olabileceğini akıllara da getirmiyor değil.

Hacker saldırısına yönelik yeni detaylar geldikçe iletiyor olacağız.