Sosyal Medya Yavaşlatıldı!

Sosyal Medya Yavaşlatıldı!

Ülke gündeminde yaşanan olağan dışı gelişmeler ve terör saldırıları nedeniyle sosyal medyanın pek çok önemli mecrasına erişim sağlanamamaktadır. 04.11.2016 tarihinde başlayan sınırlamalar çerçevesinde Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve WhatsApp gibi pek çok platform erişilemez duruma gelmiştir.

Konu hakkında BTK sitelere yönelik bir engelleme kararı olmadığını beyan etse de Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada güvenlik önlemi nedeniyle belirsiz bir süreyle internete yönelik çeşitli sınırlamalar konulabileceğini belirtti. Kullanıcılar erişim problemi yaşanan sitelere VPN aracılığıyla bağlanmayı başarsa da, internette dolaşan son haberlere göre VPN servislerine yönelik bir engelleme uygulanması da muhtemel senaryolar arasında yer alıyor. VPN servislerine yönelik engelleme kararına dair henüz bir resmi açıklama yapılmasa da bu iddia pek çok internet kullanıcısı tarafından dile getirilmektedir. Konu hakkında oluşabilecek bilgi dezenformasyonlarını engellemek için yetkili merciler tarafından yapılacak açıklamaları takip etmenizi önermekteyiz.

Engellemelerin ekonomik boyutuna dair bir değerlendirmede bulunacak olursak, bu engellemeler ülke ekonomisinin önemli lokomotifleri olan pek çok markanın iletişim ve pazarlama faaliyetlerini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Özellikle dijital yatırımlara önem veren markalar için profesyonel bir iletişim alanı olan sosyal medya mecralarına yönelik bu tarz engellemeler markaların iletişim ve ekonomik faaliyetlerini olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen içinde bulunduğumuz bu tatsız durumu  kısa sürede ve daha güçlü bir şekilde atlatmak ortak temennimizdir.

Görsel kaynak;
http://www.bp.com/content/dam/bp/images/general/graphics/1-1/social-media.jpg