Snapchat'e Artırılmış Gerçeklik Güncellemesi

Snapchat’e Artırılmış Gerçeklik Güncellemesi

Z kuşağının vazgeçilmez uygulaması Snapchat, kendine yeni özellikler katarak gelişmeye devam ediyor. Snapchat duyurduğu yeni güncellemeyle birlikte arttırılmış gerçeklik teknolojisini Snapchat uygulamasına dahil etti.

Son dönemlerde Pokemon GO oyunu ile dikkat çeken artırılmış gerçeklik teknolojisi son birkaç yıldır daha fazla konuşulur ve kullanılır hale geldi. Dijitaldeki bu değişim süreci Z kuşağının zaman ve mekanla ilişkisini değiştirdiği gibi tutum ve davranışlarını da değiştirmeye devam ediyor. Artırılmış gerçeklik bu nokta da, yeni arayışlar içerisinde olan Z kuşağının beklentilerine farklı deneyimlerle yanıt veren bir teknoloji olarak iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmaktadır.

Snapchat arttırılmış gerçeklik güncellemesini şu an için sadece iPhone kullanıcılarına sunsa da ilerleyen günlerde tüm platformlarda kullanılabilir olacağını beklemekteyiz.

Peki Nedir Bu Artırılmış Gerçeklik?
Artırılmış gerçeklik(augmented reality) fiziksel gerçek dünyaya ait bir çevre veya unsurun canlı, doğrudan veya dolaylı biçimde görülmesi ardından bu unsurların bilgi işlem ortamında üretilen ses, video, GPS konum bilgisi gibi algısal girdiler eklenerek geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.