Bugün Günlerden Black Friday!

Bugün Günlerden Black Friday!

Black Friday, Amerika’da Thanksgiving’ten(Şükran Günü) sonra gelen ilk Cuma günü düzenlenen indirim günüdür.

Black Friday’de neredeyse 24 saat açık kalan mağazalarda yılın en büyük indirimleri yapılır. İnsanlar aylar öncesinden bekledikleri ürünleri almak uzun uzun kuyruklar oluştururken, yaşanan izdihamlar ve taşkınlıklar da bir o kadar dikkat çekmektedir. Özellikle elektronik satışlarının tavan yaptığı bugün, çoğu kişinin zihninde Best Buy’da uzunca kuyruklar oluşan gün diye yerleşmiştir.

Black Friday ilk olarak Amerika’da başlayıp daha sonra artan mağaza ziyaretleri ve satışların etkisiyle farklı ülkelerde de popüler olmaya başladı. Özellikle bu günde indirim yapan şirketlerin kârları sürekli arttırması markaları bu güne katılmaya teşvik eden en önemli unsur olmuştur. Bu motivasyondan etkilenen diğer markalar da her sene düzenli şekilde uygulanan bu indirim gününe katılarak tüketicilerine çeşitli kampanyalar sunmaya başlamışlardır. New York’ta pek çok marka haftalar öncesinden, çeşitli iletişim kanallarını kullanarak tüketicileri Black Friday’e hazır olmaya çağrılmaktadır. E-ticaretin’de etkisiyle sınırları ortadan kaldıran Black Friday dünyanın pek çok yerinde özel bir gün olarak tüketimi teşvik eden bir gün olarak evrensel bir kültür haline gelmiştir. Wallmart, Amazon, Best Buy bugüne özel büyük indirim yapan sitelerden sadece bazılarıdır, üstelik Amazon gibi bazı markaların ülkemize de gönderimi bulunuyor.

Ülkemizde de markaların yoğun bir şekilde Black Friday indirimleri yaptığı ve iletişiminde buna yer verdiği görülüyor. Bu güne özel indirim ve iletişim yapan markalardan bazıları şunlar;

turkiye-black-friday-indirimleri

Steam İndirimlerinden Dikkat Çekenler;
Grand Theft Auto V – 89,50 TL
The Witcher 3: Wild Hunt – 29,99 TL
Doom – 72,27 TL
Counter Strike: Global Offensive- 16,08 TL

Görsel Kaynak;
http://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/irs505hTuegA/v1/-1x-1.jpg