spor sponsorluğu

Spor Sponsorluğu Neden Önemlidir?

Roma döneminde, statülerini yükseltmek isteyen aristokrat sınıfının gladyatör savaşçılarını desteklemesi spor sponsorluğunun tarihteki ilk örneği olarak kabul edilmektedir. Spor sponsorluğu, markanın sürdürülebilir hedeflerine ulaşması, markanın bilinirliliğini arttırması, imajını güçlendirmesi, hedef kitlesi ile iletişim kurabilmesi için belirli faydalar doğrultusunda, sporcular, takımlar organizasyonlar (Olimpiyat, Dünya Kupası, Kış Oyunları vb.)  için gerekli araç gereç teminatı yapılması ya da finans desteği sağlanmasıdır. Alkol ve sigara markalarına kanunlarla getirilen reklam yasakları spor sponsorluğunun gelişmesinde en büyük paya sahiptir. Spor sponsorluğunun etkili bir iletişim aracı olduğunu gören diğer markalar için de zamanla önem kazanmıştır.

Spor Sponsorluklarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Markanın ve sponsor olacağı spor dalının hedef kitlesi, markanın kişiliği ve imajı markanın faaliyet gösterdiği alan; spor sponsorluğunda markanın beklenen başarıya ulaşması için dikkat edilmesi gereken kriterlerdir. Marka sponsor olacağı spor branşı ile uyumlu olabilmelidir.Körling, futbol, yüzme, buz pateni yelken ve diğerleri. Spor branşları; zeka, strateji, mücadele, estetik hız kavramlarıyla eşleşmiştir. Markanız hangi spor branşına sponsor olursa bütünlük sağlayabilir? Markalar bu sorunun yanıtını doğru verdiği sürece marka çağrışımı, uyandırabilir. Olimpiyatlar, dünya kupası, Premier Lig takımlarının sponsorlukları ciddi geri dönüşler sağlayan spor sponsorluklarına örnektir. Dünya çapında büyük ilgi gören bu organizasyonlar sayesinde marka medyada geniş yer bulabilmektedir.Sponsorluk ile markanın reklamlarında sporcular ve takımlar oynayabilmekte ve marka daha güçlü mesajlar iletebilmektedir. Spor branşında kullanılacak malzemelerde ve spor branşını kapsayan ortamda markanın adı ve logosu yer alabilmektedir. Futbol takımlarının sponsorluğu ve spor tesisleri sponsorluğu ile marka sadakat güven gibi soyut değerler kazanacaktır. Milli takım sponsorluğunda ise marka hedef kitlesi ile duygusal bağ kurabilecektir.

Markalar; spor sponsorluğu ile imajını güçlendirmekte ve itibarını yüceltecek soyut değerler kazanabilmektedir.

Görsel kaynak;
http://bulldawgmarketing.com.s84614.gridserver.com/wp-content/uploads/2012/01/1259272_84555548.jpg
Ruziye Ceylan

Öğrenci Yazar

One Comment

  1. AvatarMehmet Ortaç Reply

    Bu konuda Türkiye’de faaliyet gösteren markalar çok başarılı. Örneğin Gilette’in yaptıkları, Orkid markasının kadın voleybol milli takımı sponsorluğu, Vestel’in Milliyet yılın sporcusu ödüllerinde “Gururla Yerli” kategorisini sahiplenmesi gibi örnekler gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X