17. Pazarlama Zirvesi Başladı!

17. Pazarlama Zirvesi Başladı!

Her yıl dünyaca ünlü konukların yer aldığı Pazarlama Zirvesi bugün “Exponential/Katlı Değer Yaratmanın Yolları” konseptiyle 17’inci kez kapılarını açtı. Dünyanın en iyi pazarlama düşünürlerini bugün ve yarın 2 bine yakın katılımcıyla bir araya getirecek olan zirvenin ilk gününde, Konferans Başkanı Peter Fisk, Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer, lüks tüketim dünyasından ödüllü marka profesörü Mark Ritson’ın da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü pazarlama guruları katlı değer yaratmanın sırlarını açıkladı.

MCT Danışmanlık’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Pazarlama Zirvesi, bu yıl da birbirinden önemli konukların katılımıyla 6-7 Aralık 2016 tarihlerinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da gerçekleştiriliyor. Bu yıl “Exponential/Katlı Değer Yaratmanın Yolları” konseptinin konuşulduğu zirve, BCG (The Boston Consulting Group)’nin Ana Bilgi Sponsorluğu, Metro, Paşabahçe ve Vestel’in de Ana Sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Uber etkisi kuralları değiştirdi
Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki teması olan “katlı değer”e örnek olarak Uber’i veren Konferans Başkanı Peter Fisk, “3 yılda 19 milyar dolar büyüyen veya 5 yılda 60 milyar dolar büyüme gösteren Uber’i ve hatta 11 yılın sonunda 130 milyar dolar değer yaratan Alibaba’yı düşünün. Bu şirketler katlı büyüme yaşamaktadır. Katlanan artış çizgisel değildir. Her sene misli etkiyle kazanırsınız. 1, 2, 3, 4, 5, 6 yerine 1, 2, 4, 16, 64, 256… şeklinde ilerler. Bunun bir formülü var; Katlı değere sahip pazarlama = Bağımlılık Yapan Fikirler + Akıllı Ağlar= Süper Hızlı Büyüme” diye konuştu.

Konu her zaman fikirle ilgili
Katlı değer yaratacak işlerin her zaman güçlü bir fikirle başladığını anlatan Fisk, “Konu her zaman fikirle ilgili, fikirler genellikle yeni bir iç görünün üzerine şekillenir. Örneğin, insanlar Airbnb’deki gibi otel yerine gerçek evlerde kalmak istiyor veya hayatlarını online olarak Snapchat gibi ortamlarda paylaşıyorlar. Bu basit ve sosyal unsurları bağımlılık haline getirenler en iyiler haline geliyor. Sonra bunları herkese yaymak gerekiyor. Fikirler, ağlar aracılığıyla bulaşıcı hale geliyor. Herhangi bir sektör katlı değer alanında dönüştürebilir. Başlangıç noktası ise yeni bir zihniyete sahip olmaktır. Kazanmak için eski yöntemleri bırakıp, geleceği kucaklamak gerekir” dedi.

Fikir altından değerli, altına değil fikre yatırım yapın
Katlı Değerin Şifresi isimli oturumda konuşan Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer, yaratıcı ve kuralları değiştirecek fikirlerin önemine değinerek, “Google Ngram Viewer’da altın ve fikir kelimelerini kıyasladığınızda son yıllarda fikrin değerinin katlanarak büyüdüğünü gösteriyor. Katlı değer yaratacak işler için altına değil fikre, alın teriyle değil akıl teriyle büyüyecek işlere yatırım yapın” dedi.

Katlı büyüme için marka öldürmeyi öğrenin
Lüks tüketim dünyasından ödüllü marka profesörü Mark Ritson, pazarlama dünyasında başarının ilk kuralının konumlandırmayı doğru yapmak olduğunu söyledi. Bir fikri başarıyla hayata geçirmek için atılması gereken adımları sıralayan Ritson, “hedefleme, konumlandırma, uygulama, marka kodlarını kullanmak ve eğer gerekiyorsa fazla markaları öldürerek onlara ayırdığınız bütçe ve zamanı başarılı olacak tek bir işe adamak katlı büyüme başarısını getirecektir” diye konuştu. Katlı büyümeyi elde etmek için daha az şey yapmak gerektiğine değinen Ritson, “Dikkatinizi dağıtmayın, tek bir markaya odaklanın. Strateji ne yapacağınıza değil yapmayacağınız şeye karar vermektir. İnovasyon, dürüstlük, değer, dijital ve güven kelimelerine dikkat edin. Bu kelimeler felakettir, kendi müşterilerinizi ve onların kafasında ne olduğunu düşünün, yeni ve kolay kelimeler bulun” dedi.

Pazarlama Zirvesi 2 gün boyunca devam edecek
Bugün ve yarın devam edecek Pazarlama Zirvesi’nin dünyaca ünlü konuşmacıları arasında; tüketicinin zihnini okuyan, yeryüzünün en etkili pazarlama dâhisi, yazar Martin Lindstrom; iş modellerini yeniden tasarlayan finansal deha Mark Zaleski; Bitcoin’i yaratarak dijital paranın geleceğini yazan teknoloji danışmanı Peter Vessenes gibi isimler yer alacak. Zirvede ayrıca; dijitalin ve müzik dünyasının genç lideri Spotify Türkiye Ülke Direktörü Ergül Çivi, yerel üreticiden tüm dünyaya sürdürülebilir tüketimi hedefleyen perakende lideri Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan, beyaz eşya ve perakende sektörünün başarılı ismi Vestel Satış Pazarlama Genel Müdürü Ergun Güler, CNN TÜRK Ekonomi Editörü Cem Seymen, GfK Global Marka Stratejisi ve Takibi Direktörü Dr. Oliver Hupp, Lindstrom Company’den Marka Danışmanı Oliver Britz gibi önemli isimler katlı değer yaratmanın kapılarını aralayacak.