sem-in-seo-out

SEM In SEO Out!

Başlığı okur okumaz SEO işiyle ilgilenen kişilerin tepkilerini duyar gibi olmakla birlikte, son dönemde Google’un denediği yeni algoritmalar ve reklam yerleşimleri konusunda aldığı kararlar beni böyle bir başlık atmaya sevk etti. Peki neydi Google’un son dönemde yaptığı/yapmayı düşündüğü değişiklikler;

  • Sağ tarafta yer alan reklamların kaldırılıp onun yerine organik sonuçların üstünde 4 taneye kadar reklam gösterimi sunulması.
  • Google sonuçlarının anlık olarak değişebileceği bir algoritmanın yakında devreye gireceğinin konuşuluyor olması
  • Oturum açılarak giriş yapıldığında karşılaşan farklı sonuçlar
  • Google’un yeni tasarım denemesi (Google Maps, info alanı sonuçların üstünde gözüküyor.)

Google yeni tasarımında bir sorguyu örnek vaka olarak incelediğimizde ilk sayfada yer alan sonuçların alt alta olacak şekilde sıralandığını görmekteyiz. Reklamlar, Info(varsa), Google Maps(varsa), Google News haberlerin ve görsellerin alt alta sıralandığını görmekteyiz. 4 taneye kadar reklam gösterildiğini düşündüğümüzde organik olarak yer alan 8.,9.,10. sıradaki sitelerin 2. sayfaya kayabileceğini görebiliyoruz. Google’un yapmaya çalıştığını anlamamak çok zor olmamalı, daha fazla reklam geliri ve daha fazla rekabet. Google’un bu uygulamayla kızıştırmak istediği rekabetin Adwords üzerine kurulu olduğunu unutmamak gerekiyor.

sem-in-seo-out

 SEO sektöründe ciddi bir rekabete sahip olan “otel” kelimesine baktığımızda görünüm;seo-outYoğun bir reklam iletişimi, maps’ler, haberler ve görsellerle yer alan bir sayfada öne çıkmak için Adwords reklamlarını kullanmaktan başka çareniz kalmıyor gibi duruyor değil mi? Aslında beklenen sonuçta buydu Google’un gelir elde etmediği bir süreç olarak SEO, 3. parti kuruluşlara para kazandıran bir yöntemdi.

Özellikle son dönemlerde bedava ve sürekli reklammış gibi bir algı oluşturulması, markaları ve kullanıcıları SEO alanına ciddi yatırımlar yapmaya itiyordu. Google’un yeni tasarım ve algoritma çalışmaları ise artık rüzgarın tersine çevirerek medya çalışmalarına yatırım yapmaya itecek. Google Adwords’te en düşük maliyet ile gösterim/tıklama sağlamak ilerleyen dönemde markaların yeni trendi olacak. Tabi tüm bu senaryonun herkes için geçerli olmaya başlaması için Google’un şuanki beta çalışmalarını sonlandırıp tüm kullanıcılar için aynı görünümü sunması gerekiyor. Bu süreçten sonra sitenin teknik standartlara uygun olması, doğru link inşası ve diğer optimizasyon çalışmaları artı katacak değerler olarak yer alacaktır. Özellikle sonuçların anlık olarak değiştiği algoritma ile çok bilinmezli bir denkleme merhaba diyeceğiz.

Nasıl backlinkler etkisini kaybetmeye başladıysa, Pagerank yıllarca etkisiz hale getirip bir kenarda bekletilip bir gün aniden sonlandırıldıysa bu durumda benzer sinyalleri veriyor. Rekabetin ve enformasyonun yoğun olmadığı keywordlerde ise SEO’nun etkisi bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Daha kişiselleştirilmiş, anlık ve daha fazla reklamlı arama sonuçlarına hazır olun!