Facebook'un Yeni Uygulaması Marketplace

Facebook’un Yeni Uygulaması Marketplace

Dijital dünyanın artık her noktadan ulaşılabilir hale gelmesiyle hayatımızda yer edinen sosyal medya mecraları, web dünyasının geçirdiği süreçten daha hızlı bir şekilde değişim gösteriyor.

Her değişim göstergesi kullanıcıların ve işletmelerin sosyal mecralara yaklaşımında da değişikliklere yer açıyor. Daha 12 sene gibi yakın bir geçmişe sahip olan Facebook bizler için çok yeni gibi gözükse de, sürekli olarak gelişim göstermesiyle çok hızlı bir şekilde evrildi. Facebook duyurduğu yeni uygulaması “Marketplace” ile kullanıcılarının elektronik ticaret yapmasına olanak tanınıyor. Bu da artık sosyal mecraların, e-ticaret sitelerinin karşısında konumlanacağını gösteriyor. Diğer bir deyişle sosyal mecra olan Facebook artık e-ticaret sitelerinin rakibi oluyor. Facebook yönetimi, bu uygulamayı insanlar için geliştirdiklerini ve kişilerin sosyal çevreleri ile alışveriş yapmalarını kolaylaştırmayı hedeflediklerini belirtiyor. Uygulama şimdilik ABD başta olmak üzere sayılı ülkelerde yayında olsa da çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılacak gibi gözüküyor.

Öte yandan Facebook, ürün satışında yer alan ödeme ve teslimat süreçlerine karışmayacağını söylüyor. Ayrıca satışa yasak ürünlerin engelleyecekler. Fakat uygulamanın bir e-ticaret sitesi altyapısı kadar donanımlı olmaması gizlilik ve güvenlik açısından şüphe uyandırıyor. Kaldı ki bu kaygılar günümüzde tüketicilerin büyük bölümünün online alışveriş yapmalarının önünde ki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor.