Google Penguen 4 Güncellemesi Aktif Hale Getirildi

Google Penguen 4 Güncellemesi Aktif Hale Getirildi

Google arama sonuçları algoritmasında radikal bir değişikliğe giderek standartlarına uymayan pek çok siteyi bulunduğu konumdan daha gerilere attı.

Google, kitlesinin kullanım deneyimlerini yükseltmek için kalitesi düşük ya da spam içerikli siteleri pek çok zaman cezalandırma yoluna gitmiştir. Google aktif hale getirdiği Penguen 4 güncellemesi ile yeni yılın ilk algoritma güncellemesini gerçekleştirmiş oldu. Güncellemeden en çok etkilenen siteler kalitesiz yollarla backlink kasmış ve kendisiyle alakasız kelimelerde SEO çalışması yapan siteler oldu. Yeni güncellemeyle birlikte dofollow dediğimiz linkler önemini kaybetmiş oldu. Kota dostu olan sitelerin ise değeri artarak arama sonuçlarında daha üstte gözükür oldu. Güncellemenin bir çok siteyi etkilemesine rağmen ilerleyen günlerde daha fazla siteyi etkileyeceği düşünülüyor.

Google’un orta vadede baclinklere verdiği değeri daha da azaltıp, kendi sanal zeka algoritmasıyla sitelerin keyword ve sektörünü belirleyecek. SEO’nun trendleri dinamikleri değişecek gibi duruyor…