Sadece Kadın ve Çocukların Kullanabileceği Taksi; Chariot

Sadece Kadın ve Çocukların Kullanabileceği Taksi; Chariot

Boston merkezli olarak kurulan araç paylaşım servisi Chariot For Women, yolculuk esnasında kadınların yaşadığı taciz ve olabilecek diğer problemleri çözmeyi hedefliyor.

Uber Sürücüsü olan Michael Pelletz tarafından kadın ve çocuklar için kurulan Chariot, birebir olarak Uber’in sunduğu aynı hizmetleri kapsıyor. Fakat Chariot’u diğer ulaşım uygulamalarından ayıracak olan en önemli özellik sürücülerin tamamının kadın olması ve uygulamayı sadece çocuk ve kadın yolcuların kullanabilecek olması. Michael Pelletz bu uygulama ile kadınların ve çocukların kendilerini güvende hissedeceği ve taciz olayların önüne böyle geçilebilceğine inanıyor. Yolcuların güvenliğine önem veren Chariot, cinsiyet farketmeksizin 13 yaş altı olan tüm çocukların servisi güvenle kullanabileceğini belirtiyor. Fakat Chariot’ta sürücü olmak için kadın sürücü adaylarının çok detaylı bir özgeçmiş hazırlamaları gerekmekte. Chariot daha fazla bir güvenlik uygulaması olarak da özel şifreleme yöntemi ile sistemi geliştirmiş. Bitaksi ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla Chariot’u çağırabiliyorsunuz. Fakat bir fark olarak çağırdığınız anda telefonunuza özel bir kod geliyor ve bu kod eş zamanlı olarak sürücüye de gönderiliyor. Sürücü yolcunun bulunduğu noktaya vardığında iki taraf da kodu birbirleriyle doğruladıkları anda yolculuğa başlayabiliyorlar.

Uygulamadan elde edeceği gelirin yüzde 2’sini hayır kurumlarına bağışlayacağını da takipçilerine duyuran Chariot, 19 Nisan itibariyle ilk olarak Boston’da kullanıma sunulacak.