"Noel Baba Kadın Olsaydı Ne Olurdu?"

“Noel Baba Kadın Olsaydı Ne Olurdu?”

Çocuklara sorulan “Noel Baba kadın olsaydı ne olurdu?” sorusuna verilen cevaplar toplumdaki cinsiyet önyargılarını bir kez daha ortaya çıkardı.

Anomaly London ajansı, bu yılki noel videosunda çocuklara bir soru sordu: “Noel Baba kadın olsaydı ne olurdu?”. Çocukların cevapları sonucunda, bu tatlı ama aynı zamanda toplumdaki cinsiyetçi yargıları gözler önüne seren videonun ortaya çıkması sağlandı. Çocukların cevapları, bize kadın erkek eşitliğinde gidilecek çok uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Filmin yönetmeni RSA’dan Greg Fay.

Çocukların hepsi Noel Anne’nin bu işi yapamayacağında hemfikir. Bunu savunurken de, Noel Anne’nin gökyüzünde kaybolacağı, hediyeleri taşımak için yeterince güçlü olmadığı ve bebeğiyle yolda ne zorluklar çekeceği gibi sebepler sıraladılar. Videonun sonunda, Anomaly, aileleri aynı soruyu çocuklarına sormaya ve cevaplarını #morewomen etiketiyle paylaşmaya davet ediyor ve çalışma kendileri tarafından yapılan bir sosyal deney olarak adlandırılıyor. Kampanya, herkesi çocuklarımızın toplumsal cinsiyet algılarını şekillendiren nedenler üzerine düşünmeye itiyor.