Adblock Plus Kriterlerini Belirledi

Adblock Plus Kriterlerini Belirledi

Ünlü reklam engelleme yazılımı Adblock Plus, “Beyazliste” adını verdiği ve filtrelemesinden geçmesine izin vereceği reklamların yer alacağı listeye girme koşullarını açıkladı.

Adblocking yazılımlarının son zamanlarda internet yayıncıları ve bloggerların gündeminde dolayısıyla reklamveren ve reklamlar üzerinden gelir elde eden kesimlerinde gündeminde önemli bir yeri bulduğunu haberlerimizi takip edenler bilirler. Adblock Plus, sitesindeki “Hakkında” bölümünde güncellemeye gitti. Bu güncellemede gelir kaynaklarını ve bu geliri nasıl elde ettiği konularına açıklık getirmiş. Gelirinin bir kısmını kullanıcılardan gelen bağışlar ile elde eden şirket asıl gelir kaleminin the Acceptable Ads adını verdiği bir programdan elde ediyor. Bu program dahilinde aylık 10m ve daha fazla reklam gösterimi elde eden yapılar belli bir miktar para ödemek zorunda. Bu rakamdan aşağıda kalan küçük yapılar için böyle bir gereksinim bulunmuyor. Ödenecek miktar ise bu programa katıldıktan sonra gelen ekstra gösterimden elde edilen gelirin %30’u olarak belirlenmiş. Ayrıca bu programa katılabilmek için şirketin belirlediği beyaz listeye girme koşullarına uymanız gerekiyor. Reklamın sayfadaki yeri, boyutu, içeriğin içine girip girmemesi ve farkedilebilir olması gibi kriterlerde şirketin koyduğu kurallara uyulması şartı var. Bu şartlara uymayan reklamlar para verip vermemesine bakılmadan beyaz liste dışında kalıyor ve engelleniyor. Bu kriterlere şirketin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Adblock Plus tamamen kullanıcı deneyiminin kalitesini arttırmak için bu çalışmaları yaptığını belirtiyor. Bu yüzden de kullanıcılarına beyaz listede bulunan reklamlarıda engelleme seçeneğini eklenti ayarlarında sunuyor. Kullanıcılar deneyimlerini engellemeyen reklamları görmeyi tercih edebilirken isterlerse komple olarak reklamları engelleyebiliyor.