facebook 3d post

Facebook’ta 3D Post ile Tanışın!

VR teknolojilerin hayatımıza iyice girmesini yıllar öncesinden öngören Facebook için artık hareket vakti gelmiş gözüküyor. Görünen o ki Facebook ile beraber sosyal medya dünyası için 3D postlar kapıya dayandı. 

Sosyal medya devi Facebook’un birkaç yıl önce Oculus Rift’i satın alarak VR dünyasına giriş yapması bazıları için garip karşılanırken bazıları için gelecek vadeden bir yatırım olarak yorumlanmıştı. Günümüze geldiğimizde ise Facebook’un yaptığı hamlelerden bu yatırımın sebeplerini artık yavaş yavaş anlama başlıyoruz. Facebook, her zamanki gibi teknolojinin ilgimizi nasıl çekeceği konusunda ileriye dönük duruş sergileyerek hayatımıza 3D paylaşımları sokmaya hazırlanıyor.

3D Post özelliği ilk olarak 11 Ekim’de Oculus Connect 4’ün açılış konuşmasında açıklandı.  Özelliğe göre kullanıcılar VR nesneler yaratabilecek,  nesnelere farklı perspektiflerden bakabilecekler. Sözü edilen VR objeler News Feed’de paylaşılarak kullanıcılar tarafından çok kolay şekilde etkileşimde bulunabilecek.

VR kullanıcıları aynı zamanda News Feed’de paylaşılan nesneleri kolayca Spaces alanlarına getirebilecekler. Facebook News Feed ilk başta yalnızca metin için bir platform olarak başladı. Sonraki on yıl içinde resim, video ve canlı 360 derece yayınları içine alacak şekilde genişletildi. Önümüzdeki günlerde bunlara bir de 3D post eklenecekmiş gibi görünüyor.