Başlangıç Noktası'nda Cambridge Analytica Skandalı Masaya Yatırıldı

Başlangıç Noktası’nda Cambridge Analytica Skandalı Masaya Yatırıldı

Başlangıç Noktası’nın 26 Mayıs Cumartesi günü Kanyon Joint Idea’da gerçekleşen 4. Buluşuyoruz etkinliğinde Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Veri Analitiği başlıkları altında Cambridge Analytica skandalı masaya yatırıldı. Bu kapsamda özellikle ünlü Teknososyolog Zeynep Tüfekçi’nin katılımı konuya derinlik kattı.

Beş saat süren etkinliğin en öne çıkan konuları arasında; Sosyal Medyada etik uygulamaları, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve etkileri, veri analitiği doğrultusunda yapılabilecek pazarlama faaliyetleri ve Cambridge Analytica skandalının dijital pazarlamaya etkileri vardı. Özellikle Zeynep Tüfekçi’nin bu skandal hakkında söylediği; “İnternet ortamındaki ikna sisteminde büyük bir tek yönlü denetim var.”, “Verilerimizin büyük gözetim altında olması yeni bir hikaye değil.”, “Sosyal medyadaki çeşitli içerik ve uygulama modelleriyle seçim dönemlerinde dahi oyverme davranışlarının değiştirilebileceği çeşitli deneylerle tespit edildi” ve “Birey olarak zaafınız neyse onu çözümleyecek bir yapay zeka mevcut.” çıkarımları dikkat çekici unsurlar arasında yer aldı.

Etkinlik boyunca yapılan diğer panellerde ise Next Akademi kurucularından Uğur Şeker, Bilişim ve Teknoloji hukukçusu Gökhan Ahi, teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça, Altavia Dekatlon Ajans Başkanı Samet Ensar Sarı, Maven Insights and Solutions yönetim danışmanı Berç Çubukciyan, Koç Holding-Tanı’nın Kurumsal Projeler ve İşbirlikleri Direktörü Ayten Karahan Hasgül, Netmarble CEO’s Barış Özistek, Netaş Yurtdışı Pazarlamalar Genel Müdürü Serdar Urçar ve Türkiye Ekonomi Bankası Dijital Bankacılık Grup Direktörü Deniz Devrim Cengiz konuşmacı olarak yer aldı.

Başlangıç Noktası Nedir?
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, her gün daha büyük bir ivmeyle hayatımıza giren teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini ele aldığı Daha Yeni Başlıyor isimli bir kitap yazdı. Bu kitabın etrafında, aynı felsefe ile, içinden geçtiğimiz büyük dönüşüme farklı bir gözlükle bakmaya, sorunlara çözümsüzlükle karşılık vermek yerine, çözümün parçası olmayı seçenlere yol arkadaşlığı vadeden Başlangıç Noktası adında genç bir platform oluşturuldu.