Facebook Görsel Tabanlı Aramayı Test Ediyor

Facebook Görsel Tabanlı Aramayı Test Ediyor

Herkesin farkında olduğu gibi Facebook, Snapchat’in en temel özelliklerini Instagram aracılığıyla bir bir bünyesine dahil etmişti. Fakat yine herkesin farkında olduğu gibi Facebook’un kopyaladığı tek platform Snapchat değil.  Snapchat benzeri sosyal mecraların yanı sıra Facebook ayrıca Slack, LinkedIn, Houseparty gibi birçok uygulamanın özelliklerini de bünyesine eklemişti. Şimdiyse Facebook’un yeni gözbebeği Pinterest gibi gözüküyor. 

Pinterest, görsel tanıma merkezli arama seçeneği olan ”Lens”i Şubat ayında kullanıcısına sundu. Bunun hemen ardından da istatiki veriler gelmeye başladı. Pinterest’in açıklamalarına göre Lens’in kullanımı Nisan ve Mayıs ayları arasında 3 kat arttı. Aynı zamanda platformdaki aylık görsel aramaların geçen aylara göre yaklaşık %60 oranında artması açıklanan veriler arasında. Görünen o ki Facebook bu popülerliği not etmiş gözüküyor. Gerçi görsel tanıma teknolojisi Facebook’un zaten bir süredir üzerinde çalışarak geliştirdiği bir özellik olarak biliniyor fakat artık somut olarak özelliğin test edilmeye başlandığını söyleyebiliriz.

Facebook’un gelişmiş görüntü taramasının ise diğer uygulamalardan fonksiyonel olarak daha üstün olması büyük bir ihtimal olarak karşımıza çıkmış durumda. Facebook, Instagram, Messenger ve WhatssApp’a her gün iki milyar fotoğraf yüklendiğini baz alırsak Facebook’u görsel tabanlı araması rakiplerinden çok daha çabuk şekilde sıyrılarak büyüyebileceğine dalalet ediyor.

Pinterest’in görsel tabanlı arama özelliğinin doğrudan e-ticaret odak noktasında olması Lens’i biraz daha farklı kılsa da Facebook’tan gelen bu hamlenin Pinterest  ve zaten görsel bir arama tabanına sahip Google Görseller için risk oluşturup oluşturmayacağı merakla bekleniyor.