rusya facebooka erişimi engelledi

Rusya’dan Karşı Hamle: Facebook ve Twitter Engellendi

Rusya tarafından bir sözcünün resmi kaynaklarca belirtilen açıklamasına göre; Ekim 2020’den bu yana Facebook tarafından Rus medyasına karşı 26 ayrımcılık vakası yaşandı. İnternet erişiminin ise Rusya resmi televizyonu RT, savunma bakanlığına ait Zvezda TV ve gazeta.ru ve lenta web siteleri dahil olmak üzere devlet destekli haber kuruluşlarıyla sınırlı olduğu belirtildi.

Facebook ve Twitter, Ukrayna’daki Savaşla İlgili Ülke İçerisindeki Gerginlikler Nedeniyle Rusya Tarafından Engellendi.

Roskomnadzor, Facebook hakkındaki kararının, sosyal medya platformunda Rus medyasına erişimin kısıtlamasına yanıt olarak verildiğini açıkladı. İletişim sözcüsüne göre, Ekim 2020’den bu yana Facebook tarafından Rus medyasına karşı 26 ayrımcılık vakası yaşandı ve Rusya tarafından sağlanan internet erişimin RT, Sputnik, RIA, savunma bakanlığına bağlı Zvezda TV ve gazeta.ru ve lenta web siteleri dahil olmak üzere devlet destekli haber kuruluşlarıyla sınırlı olduğu belirtildi. Denetim mecraları daha önce sosyal platformların Rus yetkililer tarafından yasaklanan içerikleri silmemekle suçlamıştı.

ABD, Karar Konusunda Derin Endişe Duyuyor

Rusya’nın Facebook konusundaki kararına tepki gösteren ABD, bu durumun vatandaşlarının bilgi almasını engellemeye yönelik daha geniş girişimlerin bir parçası olduğunu söyleyerek hareketten “derin endişe duyduğunu” söyledi. Facebook’un Rusya’dan zorunlu çıkışı, Microsoft’un kendi kararıyla Rusya’daki tüm yeni ürün / hizmet satışlarını ve FIFA futbol serisinin yapımcısı oyun devi Electronic Arts’ı askıya aldığını açıklamasından saatler sonra geldi.

Ukrayna İşgali ve Anlık Hamleler

Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı çalıştırıyor. Meta’nın küresel ilişkiler başkanı Sir Nick Clegg, şirketin hizmetlerini eski haline getirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini söyledi.

Rusya’nın denetim mekanizmalarının kararına tepki olarak Meta yöneticisi tarafından bir tweet yayınlanarak karar eleştirildi. Tweette ise şu ifadeler yer aldı;

“Yakında milyonlarca sıradan Rus, kendilerini güvenilir bilgilerden mahrum kalacak, aileleri ve arkadaşlarıyla günlük bağlantı kurma yollarından mahrum kalacak ve konuşmaları susturulacak.

Hizmetlerimizi, insanların kendilerini güvenli bir şekilde ifade etmeleri ve eylem için örgütlenmeleri için kullanılabilir durumda kalmaları için eski haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

Geçen Cuma günü Moskova tarafından Facebook’a erişimi kısmen sınırladığını söyleyen Meta sözcüsü, hükümetin birkaç Rus devlet medya kuruluşlarının mecranın bağımsızlığı için kontrolünü durdurma talebini reddetmesinin ardından geldiğini söyledi. Cumartesi günü ise Twitter hizmetinin bazı Rus kullanıcılar için kısıtlandığını da söyledi.

Bir haftadan uzun süren Ukrayna işgaliyle birlikte teknoloji firmaları, Kremlin’in “özel operasyon” olarak adlandırdığı saldırıya aynı doğrultuda karşılık verme baskısıyla karşı karşıya kaldığı da resmi kaynaklarca belirtildi.

Hükümetler Moskova’ya ekonomik yaptırımlar uygulamasnın ardından Meta, son günlerde AB genelinde RT ve Sputnik’e erişimi kısıtladığını ve Rus devlet kontrolündeki Facebook sayfalarından ve Instagram hesaplarından yayınlanan içeriklerle bu lokasyondaki satış noktalarına bağlantılar içeren gönderilerin dünya çapında sıralamasını düşürdüğünü söyledi. Meta’dan Sir Nick Clegg, milyonlarca sıradan Rus vatandaşlarının kendilerini güvenilir bilgilerden mahrum bulacaklarını söyledi.

Facebook ve Instagram, İngiliz hükümetinin talebi üzerine İngiltere’deki kullanıcılar için RT ve Sputnik’i engelliyor. Kültür Bakanı Nadine Dorries’in Meta, TikTok ve Twitter’ı “İngiltere’ye zarar verici propaganda” yaymakla suçladığı Rus devletine ait kuruluşlara erişimi kısıtlamaya çağırdığı bir mektubu ilgili makamlara iletti.

Konu ile ilgili olarak Dorries, “Hem RT’ye hem de Sputnik’in Birleşik Krallık hizmetlerindeki çevrimiçi çıktısına erişimi engellemek için AB genelinde uyguladığınız yaklaşımı uygulamak için elinizden gelen her şeyi yapmanızı rica ediyorum” dedi.

Meta’nın bir sözcüsü Sky News’e şunları söyledi:

“Bu haftanın başlarında, AB genelinde RT ve Sputnik’e erişimi kısıtlayacağımızı duyurduk. Bu eylemle tutarlı olarak ve Birleşik Krallık hükümetinden gelen bir talebin ardından, şu anda Birleşik Krallık’ta RT ve Sputnik’e erişimi de kısıtlayacağız” diye ekledi. Ulusal televizyon kanalı RT’nin sayfası artık İngiltere’deki Facebook kullanıcıları için kullanılamıyor

Meta’nın hareketine yanıt olarak, Bayan Dorries tweet attı: “RT ve Sputnik’i İngiltere’deki platformlarından kaldırma çağrıma yanıt verdiği için Meta’ya teşekkür ediyorum. Putin’in Rusya’sı tarafından teşvik edilen propagandayla mücadele etmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız önemlidir.”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Pazar günü AB’nin “Kremlin’in medya makinesine” karşı yaptırımlarını açıklarken, “Devlete ait Russia Today, Sputnik ve yan kuruluşları artık Putin’in savaşını haklı çıkarmak için yalanlarını yayamayacaklar” dedi.

İçerik Sky News kaynağından derlenmiştir.