crm nedir?

CRM (Customer Relationship Management) Nedir?

CRM, en basit tanımıyla müşteri ilişkileri yönetimi olarak ifade edilmektedir. Küçük, orta ya da büyük işletme ayrımı olmaksızın işletmenizin müşteri ile ilişkilerini geliştirmek, müşterilerinizin karşılaştığı sorunlara daha organize çözümler sunmak ve yaşam boyu bir değer yaratabilmek için farklı CRM sistemlerine başvuru yolu tercih edilmektedir. Çalışma alanları birbirinden farklılık gösterdiği için farklı amaçlara yönelik CRM ürünleri bulunmaktadır, bu CRM çeşitlerini operasyonel CRM, analitik CRM ve işbirlikçi CRM olarak ayırmamız mümkündür.

Teknoloji daha hayatımızın bu kadar içine girmemişken, ilk CRM alfabetik bir ajanda tutularak yapılıyordu. Müşterinizin isminin ilk harfinde olan sayfaya giderek ona bir bölüm ayırıyor, onunla ilgili notlar alıyor ve bu sayede CRM dataları tutuyordunuz. Şimdi ise hayatımızın her alanına giren dijital ürünler  burda da kendisini gösteriyor, artık bu işler için pek çok özel CRM yazılımı bulunuyor.

CRM Sistemlerinin Avantajları

Bir işletmenin trendleri takip ediyor, kendini yeniliyor ve müşterisini dinliyor olması o işletme için önemli avantajlar sağlamaktadır. Hele ki pazarlama konusunda en önemli unsurlardan birinin müşteri ilişkileri yönetimi olduğunu düşünürsek, CRM sistemlerine başvurmak işletmeniz için düşündüğünüzden daha faydalı olacaktır.

  • Müşterilerin ne istediğini anlamak ya da en çok hangi noktada sorun yaşadıklarını tespit etmek daha kolay olacaktır.
  • Raporlar ve istatistiki bilgileri kolayca tablolaştırma ve grafikler ile daha verimli bir operasyon yönetimi mümkün olacaktır.
  • Mevcut pazarı anlama konusunda iç görüler edinme konusunda önemli veriler sunacaktır.
  • Mevcut akışınızdaki aksaklıkları tespit etme ve ilerleyen zamanlarda oluşturacağı krizleri ön görme fırsatı yaratacaktır.
  • Elde ettiğiniz verilerle yapacağınız iyileştirmeler sonucunda müşteri sadakatini arttırma imkanı sunacaktır.

Operasyonel CRM Sistemi 

Operasyonel CRM, işletmenizin akışında yer alan pazarlama, satış gibi otomasyonları ile sürdürülebilir  iş akışı sağlamaktır. Operasyonel CRM sistemleriyle işletmeniz bünyesindeki marka yada müşterinin yaşadığı serüveni adım adım takip ve analiz ederek daha iyi bir deneyim sunmanızı sağlar. Operasyonel CRM sistemleriyle canlı destek, e-posta ve  bilgi mesajları gibi birçok yöntemi iş süreçlerinize dahil ederek operasyonlarınızı karmaşa ve dezenformasyondan uzak şekilde ilerletebilirsiniz.  Operasyonel CRM iyileştirmeleri doğru noktaya yaparak mutlu müşteriler kazanmanızı sağlar.  

Analitik CRM Sistemi

Analitik CRM, isminden de anlaşılacağı üzere veri ve analiz odaklı bir müşteri hizmetleri sistemidir. Analitik CRM ile siteniz veya dijital kanallarınız içerisindeki müşteri davranışlarınızdan tutunda satın alma eğilimlerine varıncaya kadar pek çok alanda hedef kitlenizi anlamanız için veriler toplar. Hedef müşterileriniz davranışlarını ve eğilimlerini öğrenmeniz ve bunun üzerine stratejiler oluşturmanız  hem mevcut müşterileriniz için hemde potansiyel müşterileriniz için satış süreçlerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Eğer veri madenciliği yapan bir analistseniz, Analitik CRM sistemleri ilginizi çekecektir.

İşbirlikçi CRM Sistemi

İşbirlikçi CRM sisteminlerinde temel amaç departmanlar arası ortak çalışma ve işbirliğini geliştirmektir. Genel de birden fazla departmanın ortak çalışması gerektiği durumlarda öncelikler değiştiği için ortak çalışmalar oldukça uzun ve yorucu bir sürece dönüşebilmektedir. İşbirlikçi CRM sistemleriyle birden fazla verinin doğru, şeffaf ve sıralı şekilde toplanarak ekipler arasında senkronize şekilde faydalı bir iş eğilimine dönüşmesi sağlanmaktadır.