Anneler Günü Satın Alma Tercihleri

Anneler Günü Satın Alma Tercihleri

Anneler hepimiz için değerli, markalar için ise Anneler Günü çok değerli.

Peki Anneler Gününde kişiler mağaza mağaza dolaşmayı mı tercih ediyor, yoksa online alışveriş sitelerinin konforundan mı yararlanıyor?

Özel bir araştırma şirketinin Türkiye’de yaptığı araştırmaya göre Anneler Gününü kutlayacakların oranı yüzde 92. Geriye kalan yüzde 8’lik kısım ise annelerin tek bir güne sığdırılmasının yanlış olduğunu düşünen ve annesi hayatta olmayanlar oluşturuyor diyebiliriz.

Araştırmaya göre mağaza alışverişi Anneler Gününde yüzde 83’le zirvede yerini alıyor. Dijitalden vazgeçmem diyenler ise yüzde 38’lik bir kitleden oluşuyor. Online alışveriş modelini tercih edenler arasında ise erkekler kullanıcılar öne çıkıyor. Online alışveriş siteleri ise daha çok müşteri edinebilmek için bu özel güne kampanya savaşlarıyla hazırlanıyor. Kullanıcılar ise markaların kendi sitelerinden ziyade bir çok markayı bir arada bulabilecekleri portalları tercih ediyor. En çok tercih edilen siteler ise, hepsiburda.com, Morhipo.com, Çiçeksepeti.com popüler siteler arasında yer alıyor.

Bu özel günde annelerin isteği maneviyatı yüksek, duygusal anlar yaşamaktır fakat yine en popüler kutlama şekli hediye alımı olacak denebilir. Kadınlar ise sadece kendi annelerine değil eşlerinin annelerine de hediye alma görevini üstleniyor. Bunları hala, teyze ve büyükanneler takip ediyor.

En önemli konulardan biri ise ‘ne hediye alsam?’ sorusu. Katılımcı cevapları gösteriyor ki bizler için saçını süpürge eden annelerimizin hiç olmazsa işini kolaylaştıracak küçük ev aletleri, Anneler Günü hediye seçimi için vazgeçilmez. Bunu takip eden kategoride ise giyim yer alıyor. Çiçeksepeti.com ise çiçekten vazgeçmeyenlerin tek tercihi olmuş durumda.

Kaynak; Roamler Türkiye