Markaların EURO 2016 Kampanyaları

Markaların EURO 2016 Kampanyaları

Futbol dünyası bu yaz Fransa’da düzenlenecek olan EURO 2016 futbol şampiyonasını dört gözle beklerken, markalar da turnuvanın başlamasına kısa bir süre kala reklam kampanyalarını yayınlamaya başladılar.

Dünya Kupası gibi dört yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonaları, 1960 yılından beri futbol rekabetinin en üst düzeyde yaşandığı kıta olan Avrupa’da, ulusal takımların kıyasıya mücadelesine sahne oluyor. Bu mücadele yıllar geçtikçe dünya çapında en çok izlenen organizasyonlardan biri haline gelerek artık dev bir pazar olan futbol pazarındaki en önemli etkinliklerinden biri haline geldi. Global markalar da turnuva öncesinde kampanyalarını yayınlayarak karşımıza çıkıyorlar.

Adidas

Turnuvanın ana sponsorlarından biri olan dünyaca ünlü spor giyim markası adidas, Euro 2016’da grup maçlarında kullanılacak olan topu “Beau Jeu”yu (Güzel Oyun) Kasım ayında futbol severlerin beğenisine sundu. Topun tanıtımında David Guetta başta olmak üzere bir çok Fransız sanatçı da yer alıyor. 1968’den beri Avrupa Futbol Şampiyonaları’nın maç toplarını tasarlayan ve resmi sponsoru olan marka, futbolseverlere mağazalarından yapılan alışveriş kampanyalarıyla Euro 2016’ya maç bileti kazanma fırsatı sundu.

david-guetta-euro-2016

Hyundai

Güney Koreli otomobil markası Hyundai, Euro 2016 Futbol Şampionası için hazırladığı “Euro 2016 is coming” (Euro 2016 geliyor) adlı reklam filmini yayınladı. Uzun bir süredir UEFA’nın sponsor firmalarından biri olan Hyundai, Euro 2000’den beri de Avrupa Futbol Şampiyonalarının sponsorluğunu yapıyor. 2017’ye kadar UEFA organizasyonlarının ana sponsorluğunu sürdürecek olan markanın reklam filminde Euro 2016’yı dört gözle bekleyen bir çocuğun turnuva serüveni ve Hyundai’nin taraftarları bir araya getirmesi yansıtılıyor.

Nike

Milli Takımın ana sponsoru ve ürün tedarikçisi olan dünyaca ünlü spor markası Nike, Euro 2016 öncesinde Milli Takım için hazırladığı reklam filmini “Oyunu Harekete Geçir” sloganıyla gösterime sundu. Yayınlandığı andan itibaren ülkemizde büyük bir beğeni toplayan reklam filminde, Milli Takımın soyunma odasında ikinci yarıya başlamadan hemen önce Milli Takım kaptanı Arda Turan’ın liderliğinde milli ruhun etkisiyle yapılan bir maça çıkış konuşmasını içeriyor.

Teknosa

Türkiye Milli Futbol Takımı’nın Euro 2016’da yer alacak olmasıyla Milli Takım ana sponsorlarından Teknosa ekran başında turnuva heyecanını yaşayacak olan kişilerin vereceği desteği vurgulayan ve destek içeren reklam filmini yayınladı.