Media Summit 2016'ya Sektörün Güç Birliği Damgasını Vurdu

Media Summit 2016’ya Sektörün Güç Birliği Damgasını Vurdu

Reklamcılık Vakfı ve Reklamverenler Derneği’nin güç birliği ile düzenlenen Media Summit, iki günlük dopdolu programı, 46 konuşmacısı ve 20 seanslık içeriğiyle sektöre damgasını vurdu. Türkiye’nin ilk medya planlama ve satın alma etkinliği olarak, üçüncü kez düzenlenen Media Summit’te gündem “Dijital Dönüşüm”dü. 

2-3 Haziran tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşen Media Summit bu yıl, Reklamcılık Vakfı ve Reklamverenler Derneği’nin güç birliğine sahne oldu. “Yumruk sıkarsan, el sıkışamazsın” diyerek bu birlikteliğin her sektördeki temsilciler için örnek olması gerektiğini belirten Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura; “Türkiye medya harcamaları yaklaşık 3,5 milyar Dolarlık bir büyüklüğe sahip. Böylesi önemli bir sektörü ancak güç birliği ile en doğru şekilde yönlendirebiliriz” dedi. Pura, “Dijital dönüşüm bizi kontrollü iş yapmak konusunda güçlendirdi. Türkiye aslında bir marka cenneti, Anadolu’dan çıkan çok kıymetli markalarımız var, ciddi yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımları yaparken ve markalaşırken teknolojiye ayrılan kısmı daha da fazla önemsemek gerektiğini vurgulamak istiyoruz” dedi.

“Üyemiz olan 12 medya ajansı, IAB Türkiye ve güçlü sponsor desteğiyle, Reklamverenler Derneği’nin stratejik işbirliğiyle çok daha güçlü, etkili bir Media Summit gerçekleştirdik” diyen Reklamcılık Vakfı Başkanı Melda Barkın ise; “Sektörün oyuncuları olarak birlik olmaya, iyi bir ekip olmaya karar verdik. Oyuncular bizsek bu oyunu birlikte oynamalıyız diye düşündük. Ve bu yıl karşınıza daha kalabalık çıktık. Bizim Vakıf olarak amacımız; sektöre faydalı olmak. Sektöre donanımlı insan kaynağı yetiştirmek, insan kaynağının eğitimine ve gelişimine her türlü desteği verebilmek, gençleri yönlendirmek, heveslendirmek… Üç yıldır düzenlediğimiz Media Summit de bu amaca hizmet eden önemli bir etkinlik” dedi.

RTÜK Başkanı Prof.Dr. İlhan Yerlikaya: “Medya Okuryazarlığı Eğitimi Önemli”

İkinci günün açılış konuşmasını yapan RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ise genç neslin, çocukların medya sayesinde geçmişe kıyasla çok daha bilgili, donanımlı olduğunu, ancak her şeyde olduğu gibi, medyanın aşırı tüketiminin de olumsuz etkiler doğurabileceğini söyledi. Aileleri ve medyayı çocukları korumaya yönelik önlemler almaya davet etti. Şiddet içeren yapımlardan çocukları uzak tutma gereğini vurguladı. Bu doğrultuda, medya okuryazarlığı eğitiminin önemine vurgu yaptı.

20 Seans, 46 Konuşmacı ve Dijital Dönüşüm

Her şey dijitalleşirken, medya sektörü de dönüşümün ön saflarında yer alıyor. Dijital dünyada ayakta kalmak, sürekli değişen tüketici davranışlarını izlemek ve yanıtlamak, bir başka deyişle “Dijital Darwinizm” uzman konuşmacı ve katılımcılarla Media Summit’te işlendi. Fatih Türkmenoğlu’nun moderatörlüğü ile 20 farklı oturum gerçekleştirildi.