ETSTUR'dan Ters Köşe

ETSTUR’dan Ters Köşe

Muhakkak, herkes şu sıralar TV’de Etstur’un Burcu Esmersoy’u oynattığı reklam filmine denk gelmiştir. Reklamda, ”Bu Bayram Sevdiklerinizle Olmanın Tadını Çıkarın! Bayramda sevdiklerinizi görmekten daha özel ne olabilir ki?” deniliyor. Firmanın vermek istediği mesajı ise Burcu Esmersoy tüm sempatisiyle hedef kitleye iletiyor.

Reklamı ilk gördüğümde acaba yanlış mı anladım diyerek tekrardan izledim fakat iletilmek istenen mesaj doğrudan verilmişti. Yani kültürümüzün ve dinimizin bizlere getirdiği bu özel günleri hakkıyla, geçmişteki gibi yaşamamız gerektiği iletiliyordu. Fakat ticari bir kuruluşun kamuoyunda sempati kazanabilmek adına sektörleri için büyük bir fırsat olan bayram tatilini bu şekilde geçirmek istemesi pek bir samimi gelmedi. Yani reklamı izledikten sonra ”amaç ne” sorusunu sormadan edemedim. Evet, toplumun kültürel ve dini değerlerine saygı duydugu ve önemsediği algısını oluşturması güzel fakat izleyici reklamın devamında firmanın amaçlarına yönelik birşeyler görmek istiyor ki markayı içselleştirip doğru konumlandırabilsin.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından aylık olarak yayımlanan dergide ise bu ay tatil kültürü ele alınarak, “Bir zamanlar tatil denildiğinde insanların aklına eş, dost ve akraba ziyaretleri gelirdi. Artık sadece izin zamanlarında değil tüm aile efradının bir araya geldiği bayramlarda bile akraba ziyaretleri unutuldu. Günümüzde dini bayramlar tatil mekânlarına kaçmak için fırsat olarak görülüyor” eleştirisiyle bayram tatillerini gezerek ve dinlenerek geçirmeyi tercih edenlere dikkat çekiliyor. Diyanetin yaptığı bu açıklamanın sanırım hiçbirimizde şaşkınlık yarattığı söylenemez. Fakat Etstur’un reklam filminde diyanetle aynı fikirde olması firmanın varolma amacına ters düşmesi sebebiyle soru işaretlerine neden oldu.

Öyle ki, Başbakanlık’tan yapılan açıklamada Binalı Yıldırım’ın bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla ilgili yazıyı imzaladığının duyurulması da firmanın reklam stratejisine etki etmemiş. Ülkemizde yaşanan terör olayları ve Rusya’yla  olan gerginlik sebebiyle bu yıl turizm için büyük kayıp yaşanıyorken ve tüm işletmeler gözlerini yerli turiste çevirerek bu yılı en az zararla geçirmeyi amaçlarken büyük bir tur şirketinin tam tersi bir stratejiyi benimsemesi size de samimi gelmiyor mu?