BuzzFeed Donald Trump’a "Hayır" Dedi

BuzzFeed Donald Trump’a “Hayır” Dedi

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri son zamanlarda garip olaylara sahne oluyor.  Cumruyetçi Donald Trump’ın görüşleri son zamanlarda birçok kesim tarafından kabul görmüyor. Siyasetçinin son söylemleri Amerika’daki özgürlük anlayışına  ters giderken, hedef aldığı kesim de Trump tarafına darbe vurmaya devam ediyor. BuzzFeed’in son hamlesi ise bu konuda görülmeye değer.

BuzzFeed, Cumhuriyetçi ve Ulusal Komite Başkan Adayı Donald Trump’ın reklam çalışmalarına bünyesinde yer vermeyeceğini açıkladı. Reklam anlaşmasını sonlandıran BuzzFeed bunun nedenini, Trump’ın Amerika’da çalışan müslümanların çalışma haklarının sınırlandırılması gerektiğini açıklaması olarak gösterdi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu durum net olarak “doğrudan çalışanlarımızın özgürlüklerine karşı çıkıyor” şeklinde belirtildi.

Business Insider’ın haberine göre BuzzFeed CEO’su Jonah Petretti’nin pazartesi sabahı çalışanlarını konu hakkında bilgilendirmek adına bir e-posta göndererek konu hakkındaki yaklaşımını sergilediği belirtiliyor. Sonbahar seçimlerinde siyasi reklam çalışmaları için belli bir miktar harcama planlandığı belirten Petretti’nin bu anlaşmasının ise 1.15 Milyon Euro değerinde olduğu da farklı kaynaklarca belirtiliyor. Cumhuriyetçi Parti’nin olası başkan adayı Trump ile bazı anlaşmaların yapıldığını ancak Trump’ın  “özgür basını tehdit ettiğini ve Müslümanların ABD’ye girmemesine yönelik onların çalışma haklarını sınırlayacak açıklama yaptığını” belirten CEO Petretti, bu durumu ve açıklamaları saldırgan olarak nitelendirdi.

Çalışanlarının talepleri üzerine konuyu değerlendiren BuzzFeed, bünyesinde emek harcayan insanların isteklerine kayıtsız kalmayarak tüm anlaşmalarını feshederek, artık herhangi bir siyasi reklam kampanyasında yer almayacaklarını da ayrıca bildiriyorlar.