Google'dan Evlilik Araştırması

Google’dan Evlilik Araştırması

Hayatımızın her alanına bir şekilde dokunmayı başaran Google, kullanıcıların arama verilerinden eldi ettiği verilerle evlilik hazırlığında olan kullanıcıların neler aradığını ve satın alma davranışlarının ne yönde evrildiğini gösteren bir araştırma yayınladı.

Google’un yayınladığı araştırmaya göre 2015 yılında evlilik kavramı ile ilgili aramalar 20 milyonu geçti.

2015 yılında Google’da;

500.000 kez evlilik ve teklifi, 200.000 kez ise nikah aratıldı. Özellikle Ocak ve Mart ayları arasında bu aramaları takip eden diğer kelimeler nişan ve düğün hazırlıkları üzerine oldu.

Arama sayısı ile dikkat çeken diğer kelimeler ve aramaca hacimleri ise şöyle;

Gelin arabası 300.000

Gelin saç modelleri 300.000 kez

Çeyiz listesi 200.000 kez

Yeni gelin evi 200.000 kez

Gelin çiçeği 200.000 kez

Bir başka dikkat çekici bilgi olarak yapılan aramalarda gelinlik %86 gibi yüksek bir orana sahip olurken, damatlıkla ilgili aramaların oranı %14’te kalıyor. Bu bilgi doğrultusunda kadınların bu konuda daha araştırmacı olduğunu söylemek mümkün gibi duruyor. 🙂

Gelin, damat, düğün bir araya gelirde müzik olmaz mı?

2015 yılında Youtube’da düğün dansı, düğün giriş müzikleri ve düğün eğlencesi gibi kelimelerle tam 2 milyon kez arama gerçekleştirilmiş. Söz konusu müzik olunca kullanıcıların %66’sı aradığı düğün müziklerine ulaşabilmek için Youtube’u kullanırken, %34’lük bir kısım ise Google’u tercih etmiş.

Düğün hazırlığında olan kullanıcılar tüm bu aramalara gerçekleştirirken artan masraflara çözüm bulmak içinde Google’u tercih etmiş durumda. Evlilik kredisi aramalarını içeren Google sorguları özellikle bahar ve yaz aylarında  artış göstermekte.

Pek çok sektör için önemli bir kitle olan ve ciddi bir ekonomi yaratan gelin/damat adaylarının kullanıcı ve tüketici davranışlarına yönelik önemli veriler sunan bu araştırma özellikle dijital medya çalışmalarında kullanmak üzere anlamlı veriler sunuyor. Daha fazla detay için aşağıdaki videoya göz atabilir ya da kaynakta yer alan sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak;
https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/article/aradigi-aski-bulanlar-google-ve-youtubeda-ne-ariyor/
https://storage.googleapis.com/think-v2-emea/v2/0a363_evlilik_makale%20%282%29.pdf