Youtuberların Facebook'a Tepkisi Yükseliyor

Youtuberların Facebook’a Tepkisi Yükseliyor

Facebook’a video izlenme rakamları konusunda tepkiler giderek artıyor.

Ağustos ayında Youtube starı olan Hank Green Medium’da Facebook’un video izlenmeleri ile ilgili Theft, Lies, and Facebook Video adında bir yazı paylaşmıştı. Facebook’un günlük 8 milyar video izlenmesi açıklamasından kısa bir süre sonra, 10 Kasım’da Youtube’a yüklenen bir video konuyu tekrar ateşledi. Youtube’da içerik üretimi yapan kişiler bu konudaki sıkıntılarını sürekli dile getiriyorlardı fakat her zamanki gibi mesajı iletmede içerik daha etkili oldu. Kurzgesagt adlı Youtube kanalı aşağıdan da izleyebileceğiniz “How Facebook is Stealing Billions of Views” videosuyla şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon izlenme sayısına ulaşmış ve Twitter’da da yoğun paylaşımı söz konusu. İçerik üreticileri bu video aracılığı ile dertlerini anlatmaya çalışıyorlar.

Smarter Every Day tarafından yüklenen ve konu ile ilgili ilk videolardan biri olan Facebook Freebooting videosunuda aşağıdan izleyebilirsiniz

Bir yandan Youtuberlar Facebook’u suçlarken diğer taraftan Facebook kendini savunuyor ve konu üzerinde çalışıyoruz diyor. Ülkemizde Youtube üzerinden çok para kazanılmadığı için gündemimizde üst sıralarda olmasa da, Facebook üzerinde içerik paylaşan çoğu kanalın yurtdışı içerik üreticilerinin videolarını aldıktan sonra Türkçe altyazı ya da başlık ekleyerek paylaştığı ve yüzbinlerce bazen milyonlara ulaşan izlenme rakamları sağladıklarını biliyoruz. Facebook’un bu konuda bir yazılım geliştirdiği ve telif haklarına aykırı olarak üretici dışında bir hesabın o videonun yüklendiğini tespit edebileceği ve hesabı kapatmaya kadar giden yaptırımlar olacağı konuşuluyor.