Tayland'da Irkçı Olduğu Gerekçesiyle Tepki Çeken Reklam

Tayland’da Irkçı Olduğu Gerekçesiyle Tepki Çeken Reklam

Tayland’da bir ilaç firması, ürettiği ten beyazlatıcı hap için yaptığı reklam ırkçı ve ayrımcı olduğu gerekçesiyle tepkileri üzerine çekince özür diledi.

Tayland’da bulunan Seoul Secret adlı ilaç firması geçtiğimiz günlerde ürettiği ten beyazlatıcı hap için bir reklam filmi yayınladı. Taylandlı model ve oyuncu Cris Horwang’ın rol aldığı reklam filminde, oyuncunun başarısı ten rengine bağlanıyor. Siyah tene sahip kadınları kaybedenler olarak gösteren filmde, siyah ten rengi makyajı yapılan kadın, beyaz tenli kadına kıskanç bakışlar atıyor.

Kampanyanın sloganı, “You just need to be white to win” (Kazanmak için sadece beyaz olmaya ihtiyacınız var.). Reklam filmi Cuma günü firma tarafından Youtube’dan geri çekildi. Tayland’da beyaz tene sahip olmak kadınlar tarafından oldukça popüler bir konu, hatta solgun ten yüksek bir sosyal statü göstergesi. Bu nedenle bu tür ürünler ülkede oldukça popüler. Buna rağmen şirket yaptığı açıklamada, kesinlikle ırkçı bir söylemde bulunmak gibi bir amaçları olmadığını açıkladı.