Yandex Artık “Mellon” Diyor

Yandex Artık “Mellon” Diyor

Elrond’un hükümdarlığı gönüllerde varlığını sürdürürken, ılımlı yönetim politikaları Yandex’i etkiledi. Yüzüklerin Efendisi kitabının yazarı J. R. R. Tolkien’in kurgusal Orta Dünya evreninde elflerin kullandığı, barışın ve zarifliğin hüküm sürdüğü kadim elf dili Yandex tarafından çeviri hizmetlerine eklendi.

Yandex’in çeviri odaklı hizmeti olan Yandex.Çeviri’ye yeni bir dil daha eklendi. Sindarin Elfçesi, Yandex.Çeviri’de 65. Dil olarak yerini aldı. Roverandom, Silmalrillion ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı büyük ûstâd J. R. R. Tolkien  tarafından geliştirilen, elf dillerinin bir kolu olan Sindarin Elfçesi böylece Yandex.Çeviri’de 64 dile çevirisi yapılabilecek. Kullanıcılar da yine 64 dildeki metinleri Sindarin’in kadim dili Elfçe’ye çevirilebilecek. Elrond’un ikinci çağda Orta Dünya’da kazandığı başarı ve dostluklar Yandex’i de etkilemiş olmalı ki Sindarin’in kadim dilini tanıyarak çeviri dillerine eklemiş. Bu haberden sonra sokakta yürürken Elfçe konuşan insanlar görme olasılığınız artacak. J. R. R tolkien’in geliştirdiği ve 25 binden fazla sözcük sayısına sahip Elf dili en gelişmiş kurgu dil olarak tanınıyor. Son İttifak’ta destan yazmış Elf ırkı en karanlık güçleri yenilgiye uğratmışken dillerinin Yandex.Çeviri’ye konu olması beğenileri şimdiden toplamış gözüküyor. İsildur’dan Thorin’e kadar diğer ırkların ortak tarihi değerlerini taşıyan bu değeri göz ardı etmeyip, kabul eden Yandex’in ilerleyen dönemlerde bu dilin çeviride nasıl ve ne kadar kullanıldığına yönelik istatistiksel verileri paylaşmasını ise Pİ ekibi olarak merakla bekliyoruz.

Thranduil’in Orta Dünya’ya sırtını döndüğü an gözümüzün önünden gitmezken, bu olayı asıl unutmayan Cüce ırkı için Yandex’in bir çalışma yapıp onlara da ana dilde çeviri verip vermeyeceği ise merak konusu oldu. ( Mellon : sindarin dilinde; dost)