Microsoft'tan Windows 10 İçin Yeni Girişim

Microsoft’tan Windows 10 İçin Yeni Girişim

Windows 10 için büyük çaba harcayan Microsoft bu yeni sürümün olabildiğince fazla insana ulaşmasını istiyor ve daha fazla kitleye ulaşmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

Microsoft, en son açıklamasında Windows işletim sisteminin son sürümü olan Windows 10’un masaüstü, tablet ve dizüstü bilgisayarlar olmak üzere 110 milyondan fazla donanıma yüklendiğini duyurmuştu. Bunu bir hedef olarak görmeyen Microsoft’un asıl amacı Windows 10’u 1 milyardan fazla insana ulaştırmak ve donanımlarında kullanmalarını sağlamak. Bu amaç doğrultusunda planlı şekilde ilerleyen ve yeni fikirler ortaya çıkaran Microsoft’un en büyük kozu ise Windows’un eski sürümleri Windows 7 ve 8.1 olacak. Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları önümüzdeki senden itibaren Windows 10 işletim sistemini ”önerilen güncellemeler” bölümünde görecekler. Daha önce böyle bir deneyime girişmeyen Microsoft, bu yöntemle Windows’unu güncellemeyen kullanıcılara Windows 10’u bir güncelleme olarak sunacak. Windows kullanıcıları Windows 10’a geçmeye kesinlikle zorlanmayacak fakat Windows 10 şiddetle tavsiye edilecek ve yeni işletim sistemini kullanacak insan sayısının artırılması hedeflenecek.

Microsoft, Windows işletim sistemini kaçak kullanan kullanıcılarını da düşündü. Kaçak olarak işletim sistemini kullanan kullanıcılar da Windows 10’u sürümünü indirebilecekler. Daha sonra mağazadan Windows 10 aktivasyon kodu alarak yeni sürümü orijinal olarak kullanabilecekler. Korsan kullanıcılara orijinal sürüme yönlendirme planı öncelikle Amerika’da denenecek ve bu plan korsan kullanıcıların orijinal sürüme geçmesine fayda sağlarsa diğer bölgelerde de uygulanacak.