IBM Bob Dylan'ı Geç Keşfetti

IBM Bob Dylan’ı Geç Keşfetti

ABD’li müzisyen Bob Dylan’ın her söylediği akıllara kazınmıştır.  Dylan; savaşların anlamsızlığından, Tanrı’dan, adaletsizlikten, seksten, aşktan, sevgiden bahsederken arada kaynayan bir röportajının yıllar sonra slogan olacağı hiç kimsenin aklına gelmezdi. IBM ise “keyword search” yaparken rastgelmiş olmalı ki Bob Dylan kozunu geçte olsa son reklam filminde görücüye çıkardı. 

Playboy Dergisinin 1966 Şubat’ında Bob Dylan  ile yayınladığı bir söyleyişide “Şarkılarınızın en çok 16-25 yaş grubunun ağzında dolanmasının sebebi nedir?” sorusuna verdiği yanıt ile bir markaya can alıcı 30 saniye kazandırmış oldu. Bob Dylan IBM Watson bilgisayarının tanıtıldığı reklam filminin yıldızı olmasına neden olan o ünlü konuşmasında ise “85-90 yaş grubu dinleseydi garip olmaz mıydı sence? Ben bir öğretmen değilim, insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemiyorum. Nasıl bir kül tablası değilsem, IBM bilgisayarı da değilim” diyerek gerçek bir rockstar cümleleri kurmuştu.

Reklam filminde, bilgisayar ve Dylan bestelerine dair diyaloglar öne çıkıyor. Analiz yönünden kuvvetli olan  IBM Watson markası, Dylan’ı tanımlarken aşk ve zaman mefhumlarının ağır bastığını belirtiyor. 30 saniyelik reklam filminin sonunda izleyicileri yaratıcı olmaya davet ediyor.

Daha önce Super Bowl 2014′te dünyaya “Amerikalılık nedir?” dersini verdiği Chrysler reklamında; 2004 yılında da protestliğinin sorgulanmasına yol açan Victoria’s Secret reklamında yer alan Dylan, eskimeyen bir teknoloji markası olan IBM ile eskimeyen şarkıları özdeştirmiş olmalı ki reklam filminde içten ve samimi gözüküyor.