Budweiser ve Miller Birleşmeyecek: Şimdilik

Budweiser ve Miller Birleşmeyecek: Şimdilik

Dünyanın en büyük bira üreticisi Anheuser-Busch InBev ve dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi SABMiller, güçlerini henüz birleştireceğe benzemiyor.

Bunun sebebi SABMiller’ın, Anheuser-Busch InBev’in teklifini geri çevirmesi. Şirket kendisine biçilen değerin gerçeği yansıtmadığını ve SABMiller markasının esas olarak küçümsendiğini düşünüyor. AB InBev ise, rakibine 104 milyar dolar verme konusunda oldukça istekli. Şirket  SABMiller’ın bu anlamlı birlikteliği reddetmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadığını da belirtiyor.

Aslında bu AB InBev’in üçüncü kez reddedilmesi, ancak şirketlerin anlaşması yine de ihtimaller dahilinde. SABMiller’ın en büyük hissedarı konumunda olan tütün devi Altria Group, yapılması gündemde olan sözleşmeyi ve önerilen fiyatı desteklediğini açıkladı.

Eğer şirketler anlaşmaya varırlarsa AB InBev’e ait olan Budweiser, Corona, Stella Artois ve SABMiller’ın ürettiği Miller Lite, Peroni Nastro Azzurro, Grolsch gibi dünyanın en çok bilinen bira markaları aynı çatı altında buluşacak.