Google Göz Hastalıklarını Teşhis Edecek

Google Göz Hastalıklarını Teşhis Edecek

Google’ın 2013 yılı sonlarında satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind,  NHS’nin Moorfields Göz Hastanesi ile ortaklaşa bir çalışmaya gittiğini duyurdu.

Bu çalışma kapsamında 1 milyon anonim göz taraması yapılarak göz hastalıklarının daha hızlı tespit edilmesi ve etkili bir şekilde tedavi edilmesinde fayda sağlayacak. Google, diyabet hastalığından kaynaklanan görme kaybının  yüzde 98’e kadar erken tanı ve tedavi ile önlenebilir olduğunu söylüyor.

İngiltere’de yaşayan 2 milyon insan görme bozukluğu sorunu yaşıyor. 2 milyon kişi arasında 360 bin kişi ise  kısmen göremiyor ya da tamamen göremiyor. Google, 2050 yılına gelindiğinde bu rakamın iki katına çıkacağını tahmin ediyor.  Yapılacak olan işbirliği ile dünya da çok sayıda insan için yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak. DeepMind’ın geliştireceği algoritma ile doktorların tarama sonuçlarını cihazlara okutması, göz hastalıklarını teşhis etmesinde yeterli olacak. Doktorların yapabileceği olası hataları engelleyecek olan bu çalışma ile göz üzerinden kendini belli eden diğer hastalıkların da önüne  geçilmesinde hız kazandıracak.

Proje süresince, veri tabanı Moorfields’in  mülkiyeti altında olacak. Fakat araştırma projesi süresince DeepMind tarafından geliştirilen yapay zeka yazılımı ise DeepMind’a ait olacak.