pokemon-go-indir

Y Kuşağı ve Pokemon GO

Nintendo belki de son zamanlardaki en iyi hamlesini yaparak akıllı telefonlarımıza Pokemon Go oyunu ile giriş yaptı. Artırılmış gerçeklik deneyimi sunan Pokemon Go’yu oynamak için telefonunuzun GPS, 3G/4G ve kamera gibi teknolojilerini kullanıyorsunuz. Özellikle Y kuşağına mensup kişilerin çocukluğu için özel anlamlar taşıyan Pokemon adlı animenin, yıllar sonra oyun olarak dönmesi belki de en çok Y kuşağını mutlu etti.

GPS teknolojisi ile bulunduğunuz konumu çekerek çalışan Pokemon GO’da, bulunduğunuz lokasyonunun haritası üzerinde hareket ederek ilerliyorsunuz; aynı zamanda bazı noktalarda yer alan pokestoplar aracılığıyla poketop veya başka itemlerde kazanabiliyorsunuz. Önünüze bir Pokemon çıktığında ise eğer o Pokemon’u tıklarsanız kameranız açılıyor ve o an bulunduğunuz yere görsel bir manipulasyon aracılığıyla haritada çıkan Pokemon dahil oluyor. Pokemon savaşı yapmak için ise 5 level olmanız ve çevrenizdeki bir GYM noktasına gitmeniz gerekiyor. Daha detaylı bir oyun incelemesi için aşağıdaki gameplay videosuna göz atabilirsiniz.

Pokemon Go Gameplay

Dijital teknolojilere adaptasyon sürecini büyük ölçüde gerçekleştirmiş olan Y kuşağı, yeni deneyimleri severken aynı zamanda nostaljik ögelere de değer veriyor. Bu anlamda Pokemon’un en önemli hedef kitlesi olarak atfedebileceğimiz Y kuşağının ilerleyen günlerde Pokemon Go ile ilgili toplumsal olaylarda daha çok gibi göreceğiz gibi duruyor. Özellikle Pokemon yakalamaya çalışırken gözaltına alınan arkadaş sonrası, daha ne tür vukuatlar yaşayacağımız konusunda sinyalleri şimdiden veriyor. Ayrıca bir başka toplumsal olay olarak Facebook üzerinde oluşturulan “Pokemon Avı Buluşması” isimli bir etkinlikle kullanıcıların 16 Temmuz’da Caddebostan Sahili’nde buluşacağı bir organizasyon planlanıyor. Umarım gösteri kanununa muhalefetten gözaltına almazlar demeden de edemiyor insan! 🙂 Gitmek isteyenler için detaylar; https://www.facebook.com/events/1172595792803465/

pokemon-avi-bulusmasi

Sanal gerçekliğe geçiş süreci yaşadığımız şu dönemde Pokemon Go iyi bir geçiş formu olarak dijital oyun alışkanlıklarımızı değiştirecek gibi duruyor. Daha önceki dönemlerde de artırılmış gerçeklik deneyimi sunan mobil oyunlar olmasına rağmen Pokemon GO’yu bu oyunlara göre daha avantajlı kılan özelliği olarak “dönemin çocuklarının, çocukluğunun önemli metaforlarını oluşturması” gösterilebilir.

Ayrıca oyun içinde çıkan Pokemon’ların şehrin işlek bölgelerinde yoğun olarak görülmesi markalar/işletmeler içinde yeni pazarlama fırsatları sunuyor. Özellikle işletmelerin bulunduğu yerlerdeki Pokemon türlerine bakması pazarlama iletişimi faaliyetlerinde creative/gerilla fikirler çıkarma konusunda yardımcı olabilir.

Bonus; 
Pokemon GO Android APK İndir;
https://yadi.sk/d/EmSNFfyrtCvCR
http://s4.dosya.tc/server2/dkho0q/pokemon-android.apk.html
Ayarlar > Güvenlik > Güvenilir Olmayan kaynaklara izin ver demeniz gerekmektedir.