google faydalı içerik güncellemesi

Google Faydalı İçerik Güncellemesi – Sıralama ve SEO Etkisi

Geçtiğimiz haftalarda Google, 25 Ağustos tarihinde arama motorunda yapacağı faydalı içerik (Google Helpful Content) güncellemesini duyurmuştu. Google Helpful Content güncellemesiyle insanlara faydası olmayan, yeterli doğru bilgiyi sunmayan ve yalnızca arama motorları için yazılan içerikleri hedeflediğini vurguluyor. Bu güncellemenin sıralama üzerinde önemli etkilere  ve SEO stratejilerinde ciddi değişikliklere neden olacağını tahmin ediyoruz.

Google Faydalı İçerik Güncellemesini Neden Yayınladı?

Güncellemenin adından da anlayacağımız üzere, bu güncelleme ile içeriklerin kalitesine odaklanılmış durumda. Dünya çapında düzenli olarak içerik yayınlayan siteleri değerlendirecek olursak, özgün ve tam bilgi sağlayan içerik üreticileri çok daha az sayıda diyebiliriz. Çoğunluk ise, tamamen arama motorunda yükselişte olan anahtar kelimeleri baz alarak içerik oluşturan ve daha fazla anahtar kelime barındırmak için yazıyı iyice uzatan ama asla faydalı bilgiyi sağlamayan sitelerden oluşuyor. Hatta bu sitelerin birçoğunda da içerikler bot sistemlere hazırlatılıyor.

Google uzun zamandır farkında olduğu bu kalite sorununa artık kesin bir tavır sergilemiş oldu.

Güncelleme Kimleri Etkiliyor?

Bu güncelleme ile “faydasız” içerik üreten anahtar kelime avcılarının hedef gösterildiğini belirtmiştik, peki gerçekten faydalı ve özgün içerik üreticileri nasıl etkilenecek? Güncelleme yalnızca arama motoru üzerinde çalışacak. Bu güncelleme sıralamayı tamamen değiştirecek mi diye merak ediyorsanız, sıralamanın sıfırdan oluşturulmayacağını belirtelim. Faydalı İçerik puanı, Google tarafından sitenize verilen puan kategorilerinden yalnızca bir tanesi. Eğer Google sitenize diğer tüm alanlarda iyi puan veriyorsa ve yalnızca Faydalı İçerik puanı düşük belirleniyorsa sıralamanızın çok düşmemesi mümkün. Hatta yapacağınız değişikliklerle sıralamanızı korumanız dahi mümkün. 

Google, içerik üreticilerini uzun yıllardır arama motoru botlarına göre değil, gerçek kullanıcıların memnuniyetine göre içerik oluşturması yönünde uyarıyordu. Yeni sistemde sabırla ve düzenli olarak özgün ve faydalı içerikler üreten içerik üreticileri, Google tarafından ödüllendirilecek. Şu an için bu güncelleme yalnızca İngilizce dilindeki içerikleri denetliyor ancak geliştirildikçe diğer diller için de uygulamaya başlayacak. Güncellemenin hedeflediği içeriklere daha fazla sahip olan genel kategoriler ise sağlık, alışveriş, eğitim, sanat, teknoloji, eğlence kategorileri diyebiliriz. 

dijital pr nasıl spame dönüşür

SEO Artık Önemsiz Bir Hale Mi Geliyor? 

Öncelikle bir detayı bilmekte fayda var, bu güncelleme ile yalnızca içerik incelemesi değil site çapında inceleme yapılacak. Site çapında yapılan inceleme ile çok sayıda faydasız içerik tespit edildiğinde site işaretlenir ve puanı büyük ölçüde düşer. Yani sıralamada gereksiz yer kaplayan siteler artık yavaş yavaş yerini özgün içerik üreticilere bırakacak. Bu nedenle SEO çalışmaları önemini kaybetmek yerine, artık daha da önemli bir etken olacak. 

Sadece faydalı içerik oluşturmak en üst sıralara yükselmeniz için yeterli olmayabilir. Güncelleme duyurusunda yer alan bilgiye göre, kullanıcı memnuniyeti odaklı faydalı içerik üretmenin yanında, içeriğinizle alakalı etkili SEO pratiklerine devam etmeniz de sıralama sonuçlarınızı etkileyecek.

Sitenizin asıl amacı ve yayınladığınız içerikler arasında uyum olmalı. Basit bir örnek vermek gerekirse, estetik üzerine olan işletmenizin sitesinde, estetik teması altında göz estetiği ile ilgili bir içerik yayınlıyorsanız ve bu içerikte göz estetiğinden alakasız olarak göz ile ilgili içerikler yer alıyorsa, bu içerik ile sıralamada yükselemezsiniz. Artık içeriklerinizi tamamen sitenizin amacına göre hazırlamalı ve SEO stratejilerinizi bu doğrultuda belirlemelisiniz.

Güncelleme Amacını Gerçekleştirmek İçin Yeterli Mi?

Her otomasyon robot gibi, bu güncellemede de bir öğrenme süreci olacak. Bazı içerik üreticilerinin, özgün içerik üretmesine rağmen sitelerinin işaretlendiğini ve trafiklerinin ciddi ölçüde azaldığını görebiliriz. Google yaptığı duyuruda bu güncellemenin optimize olması ve tamamen düzgün çalışması için en az 2 hafta gibi bir süre gerektiğini belirtiyor. Bu süreçte, bazı siteler olumsuz etkilenebilir ve içerik üreticileri bu güncellemeyi olumsuz yorumlayabilir. Ancak uzun vadede, güncellemede bu gibi hatalar yaşanmayacaktır. Uzun vadede kullanıcı memnuniyeti odaklı içerikler için gerçekten faydalı olacağına inanıyoruz.

Google sıralamasında üst sıralara işletme sayfanızın daha kolay yükselebileceğini biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için Google Değerlendirmelerinin Önemi ve 5 Faydalı Taktik yazımızı okuyabilirsiniz.