Google Değerlendirmelerinin Önemi ve 5 Faydalı Taktik

Google Değerlendirmelerinin Önemi ve 5 Faydalı Taktik

Eskiden bir hizmete ihtiyaç duyan insanlar çevresinde gördükleri tabelalara veya çevresindeki insanların tavsiyelerine güvenerek hizmeti alacağı yeri seçerlerdi. Artık küçük bir hizmet için bile internet üzerinde araştırmalar yapılıyor, yorumlar okunuyor hatta değerlendirme yapan diğer kullanıcılarla iletişime geçilip tecrübeleri soruluyor. Bir işletme her ne kadar küçük bir iş planı ve küçük amaçlar içerisinde kendini sınırlandırmış olsa da, dijital rekabetten geri kalmamalı.

Müşterileri etkileyebilecek birçok yöntem mevcut olsa da, Google değerlendirmeleri en önemli yöntemlerden biridir. Özellikle bizim insanımızı göz önünde bulundurduğumuzda Google değerlendirmeleri daha çok önem kazanıyor. Örneğin bu makaleyi okuyan aktif bir internet kullanıcısı olarak bir ürün ya da hizmet alacağınızda mutlaka yorumları, şikayetleri ve satıcıyı dikkatle inceliyorsunuzdur. Bazen bir kötü yorum bile hızlıca o satıcıdan vazgeçmenize sebep olabiliyor. Bir işletme ne kadar Google değerlendirmesi alırsa, arama sonuçlarında da o kadar etkili olacaktır. İşte uyguladığınızda farkını göreceğiniz 5 taktik.

 

1. Google Benim İşletmem (My Business) Hesabınızı Oluşturun

Henüz bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturmadıysanız, mutlaka hemen bir hesap oluşturmalısınız. Tamamen ücretsiz olan bu hizmet sayesinde müşteriler adresinizi, iletişim bilgilerinizi, çalışma saatlerinizi ve işletmenizle ilgili diğer detayları ilk Google araması ile görüntüleyebilirler. Arama sonucunda daha fazla ilgi çekmek ve güven kazanmak için işletmenizin fotoğraflarını da eklemelisiniz. 

2. Müşterileri Yorum Yapmaya Teşvik Edin

Müşterilerinizin yazdığı Google değerlendirmelerini, sosyal medya hesaplarınızda yaptıkları olumlu yorumları ve beğenileri sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Bu şekilde bir teşekkür ve övgü diğer müşterilerinizi de Google değerlendirmesi yapmaya teşvik edecektir. Aynı zamanda unutmuş olan müşterilere bir hatırlatıcı görevi görecektir.

3. Onlara Küçük Sürprizler Yapın

Müşterilere, işletme hesabınıza Google değerlendirmesi yazmaları için hediyeler dağıtın. Örneğin işletmenizi ziyaret etmiş ve herhangi bir ürünü satın almış olan müşterinizin paketine bir kart ekleyin. Bu kartın “Yorumlarınıza %5 indirim hediye ediyoruz, yorumlarınız bizim için çok kıymetli.” gibi müşteriye bu noktadaki önemini göstererek teşvik edici, hatırlatıcı bir içeriğe sahip olmasına dikkat edin. Bu taktik her iş alanına uygulanabilir. Örneğin fast food ürünleri satan bir büfe böyle bir kartı küçük bir ikramla birlikte müşteriye sunabilir.

4. Müşterileri Cevapsız Bırakmayın

Google değerlendirmeleri ile etkileşim ve güven kazanabileceğiniz diğer bir unsur ise, müşterileri cevapsız bırakmamanızdır. Size Google değerlendirmesi yazan müşteriler çoğunlukla etkilemeyi başardığınız ya da hizmetinizden memnun olmayan müşterilerdir. Müşterilerin ilgi ve aktiflik görmesi de bir artı olacaktır. Güzel yazılara her zaman teşekkür edin, tekrar davet eden içerikte cevaplar yazın. Bir talihsizlik oldu ve güzel sunduğunuz hizmetinize kötü bir yorum aldıysanız, bu durumda asla müşteri ile tartışmaya girilmemeli. Kendinizi hatasız görüyorsanız bile müşteriyi bu durumun tekrar yaşanmayacağına ve sorunların giderildiğine inandırın. Nezaket, müşterinin gönlünde taht kuracaktır. 

5. Sahte Yorumlar Markayı Zedeler

Google değerlendirmeleri, blog veya sosyal medya yorumları için sahte yöntemler tercih edildiğinde bunu fark edebilecek olan aktif internet kullanıcısı kitleyi kaybedebilirsiniz. Ne kadar olumlu yorum alıyor olursanız olun, sahtelerin yanında gerçek yorumların bir etkisi kalmayacaktır. Kolay yöntemleri tercih etmek yerine müşterilerde gerçekten bu olumlu etkiyi bırakmaya odaklanın. Bu sayede en büyük kazanımı elde eder, markalaşma değerinizi arttırırsınız.

Müşteri ilişkileriyle ilgili daha fazla rehbere ihtiyacınız varsa Markalar İçin Gerçek Sorun Hangisi? Sosyal Mesafe Mi?  Online Mesafe Mi? yazımıza bir göz atın!