full funnel marketing nedir?

Full Funnel Marketing (Tam Dönüşüm Hunisi)

Full funnel marketingde amaç etkileşimde ve dönüşümde olan kişilerin başlangıçtan son ana kadar geçen adımlarını anlayıp ve görselleştirmektir. Tam dönüşüm hunisi olarak dilimize geçen full funnel marketing de akış doğrusaldır, en kısa ve doğru yol ile dönüşüm/etkileşim elde etmeyi amaçlar. 

Pazarlama hunisini; sıradan bir huninin en dar kısmını en alta, en geniş kısmının ise üste gelecek şekilde düşünün. Huninin en geniş kısmında amaç potansiyel olarak en geniş hedef kitleye ulaşmaktır. Pazarlama hunisinde aşağıya doğru indikçe huni daralmaya başlar. Çünkü geniş hedef kitleden daha doğru ve dönüşüme odaklı müşterilere dönmeye başlar. 

Şöyle düşünün satmak istediğiniz bir ürün yada hizmeti önce tanıtmaya başlarsınız daha sonra ürün yada hizmeti kullanmak isteyenler tetiklenir ve eyleme geçerler ya sitenize gider yada hesaplarınızı inceler. Ürünü yada hizmeti satın almak isteyen müşterileriniz satın alma eğilimi gösterir ve dönüşüm tamamlanmış olur. 

Tam Dönüşüm Hunisi Adımları

Pazarlama hunisi adımları aslında oldukça değişkenlik göstermektedir. Hizmet verdiğiniz sektöre göre yada  pazarlama planına göre değişkenlik gösterir bu konu ile ile ilgili ben üç temel adımda toplayarak anlaşılır ve sektörel bazda uyarlanabilir olmasına  özen göstericem.

1. Awareness (Farkındalık)

Yeni bir marka olabilirsiniz, tanınmamış yada duyulmamış bir marka olabilirsiniz. Yeni bir hedef kitle oluşturmak istiyor olabilirsiniz. İlk adım sektörel olarak ulaşabileceğiniz en geniş potansiyel kitleye ulaşmak olmalıdır. Temel amaç potansiyel müşterinin sizi farketmesini sağlamaktır. 

2. Consideration (Değerlendirme)

Yaptığınız pazarlama planında yakaladığınız potansiyel müşterileriniz markanız hakkında araştırma ve değerlendirme yapmaya başlayacaktır. Bu aşamada kendinizi göstermeye devam etmelisiniz. Gözlerinin önünde olmanız potansiyel müşterilerinizin tetiklenmesine ve satın alma eğilimini sizden yapmasında önemli olacaktır. 

Örneğin; e-posta pazarlaması, sosyal medya reklamcılığı, re-targeting v.b çalışmalar hem markanızın duyulmasına hemde potansiyel müşterileriniz sizi hatırlamasına oldukça yardımcı olacaktır. 

3. Conversion (Dönüşüm)

Pazarlama planınıza göre ulaşmak istediğiniz sonuç olarak düşünün amacınız online satın alma yaptırmak olabilir, sitenizi ziyaret ettirmek olabilir, online form doldurtmak olabilir. Planınız ne olursa olsun eyleme dönüştürmek istediğiniz durum için potansiyel müşterilerinizi tetikleyin.

Örneğin; Re-marketing(yeniden pazarlama)  çalışmaları burada işinize oldukça yarayacaktır. 

Tam Dönüşüm Hunisi Neden Önemlidir?

  1. Tam dönüşüm hunisi pazarlama stratejilerinizi ve pazarlama hedeflerinizin ne kadar başarılı olduğunu ölçümlemenizi sağlaması açısından oldukça önemlidir. Doğrusal bir görünümü olsada sonraki çalışmalarınızı da etkileyeceği için tam bir dairesel hareket prensibi vardır.
  2. Pazarlama hunisi ile potansiyel hedef kitlenizin markanızla ilk buluştuğu andan itibaren yaptığı tüm davranışlarını  incelemenizi sağlar. Bu sayede bir sonraki pazarlama stratejilerinde başarı oranını arttırır.
  3. Tam dönüşüm hunisinde adımlar değiştikçe pazarlama ve iletişim yöntemleri de değişiklik gösterir. Bu sayede pazarlama stratejilerinde oldukça başarılı ve farklı çalışmalar yapmanıza  olanak sağlar.
  4. Potansiyel müşterilerinizin yönelimleri ile satış amaçlı belirlediğiniz kanallarınızı güncellemenizi ve düzenlemenizi sağlar. Daha hedef odaklı ve stratejik hamleler yapmanıza olanak sağlar.
  5. Genel hatları ile sadece satmaya çalıştığınız ürün yada hizmetinize değil onu nasıl potansiyel müşterilerinize sunduğunuzada odaklanır.