Facebook Uyarıyor!

Facebook Uyarıyor!

Son günlerde Facebook kullanıcı hesaplarında paylaşılan ve “Durum çok ciddi!” şeklinde başlayan durum güncellemelerine rastlıyoruz. Gittikçe artış göstermeye başlayan bu güncellemelere Facebook kayıtsız kalmayarak, kullanıcılarına genel bir bilgilendirme yaptı.

Son zamanlarda ülkemizde yaşanılan üzücü olayların ardından sosyal medya üzerinde fazlasıyla dezenformasyon yığını oluşmakta. Özellikle oluşan karmaşa ortamının sosyal medya mecralarına olan yansımalarının daha kaotik bir durum aldığını söyleyebiliriz. Bu gibi zamanlarda sosyal medya kullanım alışkanlıklarının da etkilenmesini, bilgilerin bu denli hızlı yayılımını ve haberin doğruluğunun sorgulanma sürecinin atlanmasını, bilgi yığınının mesajı çözümlememize fırsat tanımamasına bağlayabiliriz.  Yeni medya ve internet haberciliğinin en büyük problemlerinden biri haline gelen hızlı bilgi aktarımı ve aynı hızdaki çözümleme çabalarının asılsız bilgiler doğurduğunu görüyoruz. Facebook’ta ‘ … kabul etmediğimi Facebook yönetimine bildiririm. ‘ tarzındaki paylaşımlar ise bu durumun son örneklerinden. Birçok sosyal medya kullanıcısının hızlıca paylaşmaya devam ettiği bu durum güncellemesi tamamen asılsız olup, kullanıcıları yanlış yönlendiriyor.

“Durum Çok Ciddi” Aldatmacasına Facebook’tan Açıklama Geldi

Sosyal medya kullanıcıları arasında yapılan paylaşımlar Facebook’u harekete geçirdi ve Facebook kullanıcılarına  konu hakkında resmi bir açıklama yaptı. Bu tür paylaşımlara itibar edilmemesini isteyen Facebook yönetimi, paylaştığınız içeriğin veya profilinizin güvenliği konusunda gizlilik ayarlarından gerekli düzenlemeleri yapılabileceği konusunda uyardı.

Screenshot_1

Bahsi geçen asılsız paylaşımı örnek olması için sizinle paylaşıyoruz;

“Durum çok ciddi. Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. 18/07/2016
NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın. “

Görsel kaynak; http://wersm.com/wp-content/uploads/2014/05/Facebook-security.jpg