Epilepsi ve Melanoma'nın Araştırılması İçin ResearchKit Desteği

Epilepsi ve Melanoma’nın Araştırılması İçin ResearchKit Desteği

WWDC etkinliğinde tanıtılan ResearchKit ile Apple sağlık alanında yaptığı önemli girişimlere devam ediyor. Yapılan testlerin üç alanda daha genişletilmesi ile ResearcKit tıbbi çalışmalarını otizm, epilepsi ve melonoma üzerine yoğunlaştırdı.

Epilepsi için Watch’ın gücünü kullanacak olan Apple, epilepsi nöbetinin en ince detaylarına kadar inceleyecek. Bu detaylara ulaşabilmek adına Watch’un komplikasyonunu geliştirecek olan Apple, tek dokunuşla ivme ölçer ile kalp atış verilerini hesaplamayı amaçlıyor. iPhone kamerasını melonoma’nın zaman içerisinde ne kadar büyüdüğünü  ve gelişimini takip için kullanacak olan  Apple, kullanıcıların göndereceği fotoğraflarla risk durumunu ölçebilecek bir algoritma geliştirebilecek.

Otizm için iPhone ön kamerasını geliştiren Apple’ın yaptığı açıklamaya göre, ResearchKit vasıtasıyla gerçekleştirilecek epilepsi araştırmalarına Johns Hopkins Üniversitesi, melonoma’ya Oregon Health & Science Üniversitesi ve otizm’e Duke University-Duke Medicine ev sahipliği yapacak.