Dijital Reklamda Yükselişe Devam

Dijital Reklamda Yükselişe Devam

AdEx-TR dijital reklam yatırımları sonuçları, IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye tarafından açıklandı.

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye tarafından açıklanan AdEx-TR 2015 yarıyıl dijital yatırım sonuçlarının geçen yılın aynı dönemine göre %21,3 oranında artış göstermesi ve 789.3 Milyon TL gibi bir rakama ulaşması “dijital” hayata geçiş yapan insanlar gibi reklamcılığın da bu yönde ilerleyeceğini gösterdi. Rakamları detaylı incelediğimizde;

Display Reklam yatırımları 295,7 Milyon TL

Arama motoru reklam yatırımları 413.9 Milyon TL

Mobil reklam yatırımları 32,8 Tl

İlan sayfaları reklam yatırımları 40,1 Milyon Tl

Diğerleri(E-posta ve oyun içi reklam) yatırımları 6.7 Milyon TL

789,3 Milyon TL’nin bu şekilde dağıldığını görüyoruz.

Bu yılki araştırmada ilk defa incelenen Sosyal Medya ve Programatik yatırımlarının sırasıyla 99.5 Milyon TL ve 30,2 Milyon TL olduğu gözlendi.

Ayrıca IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun Dijital reklam sektörü ile “Dijital, dünyada ve Türkiye’de reklam endüstrisinin çekici gücü konumunda. Rakamlar bunu net biçimde ortaya koyuyor. Genel bir hesaplamayla ilk 6 ay itibarıyla dijitalin toplamdan aldığı payın %24’e yaklaştığını görüyoruz. Bu da sene başındaki tahminlerimizi doğruluyor” dedi. Ayrıca raporda ilk kez programatik ve  ve sosyal medya yatırımlarını ayrı incelediklerini belirten Kurşun, “IAB Avrupa’nın son programatik raporunda önemli veriler var. Avrupa’da programatik toplam büyüklüğü 3.65 milyar euro’ya ulaşmış durumda. Bunun içinde mobil programatik %240’lık büyüme oranıyla, desktop ise 2.9 milyar euro’luk hacmiyle öne çıkıyor. Türkiye’nin dünya ve Avrupa trendlerini izleyen çizgisini dikkate aldığımızda, önümüzdeki dönemde programatik satın almanın online ve mobil platformlarda gelişeceğini ön görebiliriz” şeklinde açıklamada bulundu.