E-Sport Çağında Dota 2

E-Sport Çağında Dota 2

Dünya genelinde gün geçtikçe genişleyen E-sport evreni birçok insanı içine çekmiş ve birçoğunu da bağımlısı haline getirmiş durumda.

“E-sport” kelimesi zaman içinde oyuncuların ve sektör içindekilerin doğal yolla oluşturdukları bir terim. Bu dalın içinde barındırdığı her oyun ilk olarak bir hobi ve eğlence temasıyla başladı fakat, zamanla turnuvalar ve ligler düzenlendi. Tıpkı günümüzdeki popüler spor branşları gibi. Bu sektörün içinde en bilinir olan oyunlar: League of Legends (RIOT), Dota 2 (Valve), Counter Strike: Global Offensive (Valve) ve daha birçok oyun E-sport evrenine girmeye devam ediyor. Sektörün içindeki bu oyunlar turnuvalara dönüştükten sonra, gün geçtikçe ödül vermeye ve bu ödüllerin kalitesini arttırmaya başladılar.

Dota 2, klasikleşen The international turnuvasında bu yıl tam olarak  $ 18,429,613,00 ödül dağıttı. Bir çok firma bu turnuvalara ve bu sektöre ciddi anlamda önem veriyor. Çünkü bu turnuvalar E-sport tutkunlarında büyük heyecan uyandırıyor ve sevdikleri oyuncuların kullandıkları her ürüne saygı duyuyorlar. Aynı zamanda Twitch ve Youtube gibi game broadcast sitelerinde canlı gameplay yayını yapan profesyonel oyunculara sponsor olmak, anlık kitlelere ulaşmayı sağlıyor.

Dota 2 “MOBA” (Çevrim içi çok oyunculu savaş arenası) adı verilen bir oyun şekli. İlk olarak Blizzard firmasının sahip olduğu WarCraft oyununda “icefrog” nickli bir oyuncunun “defence of the ancients “ adında bir funmap oluşturmasıyla başladı. Gittikçe daha çok oyuncu tarafından sevilmeye başlayan bu oyun modu kısa sürede takımların oluşturulmasına ve turnuvalar düzenlenmesine sebep oldu. Daha sonrasında Valve firması tarafından Dota 2 adıyla tam bir oyun olarak piyasa sürüldü ve böylece grafik ve server sıkıntısı yaşayan birçok Dota oyuncusunu hızla kendine çekti. Hali hazırda oyuncularının bulunması Valve adına çok büyük kolaylık sağladı ve bu sayede hızlıca profesyonel turnuvalar düzenleyip kısa sürede daha fazla kitleye ulaştılar.

Valve’nin turnuvalarda dağıttığı ödüller, turnuvalara gerçek anlamda çok büyük heyecan katıyor. Verilen ödüller Dota 2 oyuncuları tarafından satın alınan “Compendium” satışından elde edilen gelirin %25’inin havuza eklenmesiyle oluşturuluyor. Valvenin yaptığı turnuvalar dışında her hangi bir firma veya kuruluş da Dota 2 turnuvası düzenleyebilmekte. Valve 1 ekim ile 24 kasım arasında bir turnuva daha düzenliyor ve bu turnuvada yine yüksek meblağlarda ödüller vermesi bekleniyor.