Drone'ların Evrimine Tanık Olun: Starship

Drone’ların Evrimine Tanık Olun: Starship

Küçük ürün siparişi taşıma, havadan çekim yapma gibi deneyimlerde kullanılan Drone’lar artık kendi kendini kontrol eden robotlarla daha da ünlenecek gibi görünüyor.

Skype’ın kurucu ortakları olan Ahti Heinla ve Janus Friis yeni bir girişime imza attı. Starship Technologies adını taşıyan bu girişim git gide artan talep doğrultusunda servisler ve e-ticarette insan bağımlılığının büyük kısmını ortadan kaldıracak. Tanıtımı da bugün yapılan Starship Technologies için Ahti Heinla: ”Sıfır maliyet, sıfır bekleme süresi, sıfır çevre kirliliği” olmak üzere bu üç sıfır üzerinden yola çıktıklarını söyledi. Fark yaratma amacı güden girişimin tanıtılan ilk prototipi Starship, yollarda ortalama 4 mph hızla hareket ediyor. Engelleri aşması için de özel olarak navigasyon ve haritalama sistemi kullanılıyor. Dağıtımı 30 dakikada daha az bir zamanda yapan Starship, kullanıcıların mobil uygulamadan seçtiklerini, 1 sterlin kadar oldukça uygun bir ücretle hizmete sunuyor. Robot ürünü kullanıcılara getirirken, kullanıcılar robotu mobil uygulama üzerinden izleyebilecek. Taşıdığı ağırlık konusundaysa yaratıcıları 9 kg’a kadar yük taşıyabileceklerini belirtti.

Mevcut özellikleri ile cezbedici bir teknoloji gibi görünen robotlar henüz test aşamasında ve önümüzdeki yıldan itibaren piyasaya sürülmesi bekleniyor. Kullanıcıların aklındaki birçok soru cevaplanmış olmasına rağmen en büyük soru işareti ise kuşkusuz “güven” olsa gerek. Starship’in kilitli paketlerde ürün taşıması, kamera, mikrofon, alarm gibi güvenlik önlemleri ve acil durumlarda gerçekleştirilecek uzaktan müdahalenin ise insanların bu şüphelerini ne kadar gidereceği henüz meçhul. Her tartışma bir yana robotların zaman içinde insanların yaptıkları işleri ele almaları konusunda ilk deneyimlerin başında dağıtım servisleri olacağı öngörülüyor.