Batı'da Gündemin Sıcak Konusu Adblockerlar

Batı’da Gündemin Sıcak Konusu Adblockerlar

Dün açıklanan bir araştırmanın ortaya çıkardıkları adblocking yazılımlarının daha da yükseleceğini gözler önüne seriyor.

Digital Content Next (DCN) adlı Refinery29 ve Vox Media gibi online yayıncı/içerik üreten kurumların üyesi olduğu bu kuruluş tüketici odaklı düzenlediği anketin sonuçlarını açıkladı. Anket 1000 katılımcı ile gerçekleştirilmiş ve kullanıcılara adblocker yazılımları hakkındaki görüşleri sorulmuş. Sonuçlardan bazıları pek şaşırtıcı değil. İnternette gezinirken maruz kaldıkları reklamlar kullanıcıların deneyimini olumsuz yönde etkiliyor ve pek memnun değiller.

Araştırmanın detaylı sonuçları değilse de sitede yapılan açıklamada bazı veriler paylaşıldı. Kullanıcıların %70’inin içeriği kapatacak şekilde büyüyen ve sesli reklamları sevmedikleri, %68’inin davranış izleme eklentisi olan reklamlar hakkında kaygılı olduğu ve %57’sinin ise reklamlar yüzünden websitesinin ağır yüklenmesinden şikayetçi olduğu paylaşılan veriler arasında. Asıl dikkat çekici olan sonuç ise ankete katılan her 3 kişiden 1’i önümüzdeki üç ay içerisinde tarayıcısına adblocker eklentisi yükleme ihtimalini büyük olasılıkla ya da oldukça olası olarak belirtmiş. Raporu hazırlayanların hesapladığı oranlamaya göre katılımcıların %9’u önümüzdeki üç ay içerisinde adblocker eklentilerini tarayıcılarına kurmuş olacak. Yukarıdaki şikayetlere bakıldığı zaman bu sonucun bir sürpriz olmadığı aşikar. İnsanlar daha sade, güvenli ve huzurlu bir internet deneyimi için farklı yollar keşfediyor.

DCN Ceo’su Jason Kint sitedeki basın açıklamasında “Benim kaygım 10 üzerinden 8 ya da 9 seviyesinde. Endüstrimiz çok uzunca bir süre kullanıcı geri dönüşlerini dikkate almadı ve şimdi aynı kullanıcılar adblocker yazılımları yükleyerek seslerini yükseltiyorlar.” dedi. DCN’in 16 Aralık’ta Washington DC’de düzenleyeceği “The Consumer Rules: Lessons from Ad Blocking” etkinliğinde düzenlecek bir panelde, bu raporun içeriği üzerine konuşulacak ve tartışılacak.