Tipografi Programı Typorama'nın Yükselişi

Tipografi Programı Typorama’nın Yükselişi

Türkiye’de Sarp Erdağ ve Çağatay Kaptanoğlu tarafında geliştirilen, mobilde tipografi oluşturma uygulaması olan ”Typorama” gün geçtikçe büyüyor.

Türkiye çıkışlı olmasına rağmen 500 bin indirilen uygulamanın yalnızca yüzde 2’si Türkiye’de indirilirken, uygulama ABD, Kanada, Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde popüler hale geldi. Uygulama ilk olarak Nisan ayında App Store’da satışa çıkmıştı. 1.99 dolardan satışa çıkan uygulama, henüz ilk ayındayken 490 ülkede en iyi yeni uygulamalar arasındaydı. Başarılı bir çıkış yapan Typorama, 27 Eylül tarihinden itibaren freemium modele geçiş yapmıştı.

Typorama, daha çok tipografi düzenlemesi yapmak isteyenler tarafından kullanılıyor. Uygulama paylaşmak istediğiniz mesajları, belirli bir arka plan ve tipografi ile birleştirip görsel haline getirmenize yardımcı oluyor. Uygulama yüzden fazla font ve yazı karakterlerini binlerce ücretsiz fotoğrafı farklı stillerle tasarlamanıza olanak sağlıyor. Oluşturduğunuz tasarımlarla, arka plan fotoğrafını ve metni ayrı ayrı düzenleyebilir ve daha kişisel hale getirebilirsiniz. Typorama uygulama içi satışlardan gelir elde etmeyi amaçlıyor. Tasarımlarınızı tamamladıktan sonra köşeye eklenen Typorama logosunu kaldırmak için 5.29 lira ödemeniz gerekiyor. Kaldırdıktan sonra kendi logonuzu oluşturabilir ve logoyu tüm tasarımlarınıza otomatik ekleyebilirsiniz. Bunun haricinde Typorama, premium yazı stilleriyle de gelir yaratıyor. İlerleyen zamanlarda sınırlı olan bu yazı stillerinin de artması beklenmekte. Bir çok dilde bir çok kişiye ulaşan Typorama’da Türkçe karakter kullanırken sıkıntı yaşayanlar için ise önümüzdeki günlerde Türkçe dil desteği eklenerek sıkıntı çözülecek. Şuan sadece İOS’ta bulunan uygulamanın yakın gelecekteki planları arasında Android uygulamasını yayınlamakta bulunuyor.