Meme Kanseri Farkındalığı İçin Sıradışı Yöntem

Meme Kanseri Farkındalığı İçin Sıradışı Yöntem

Meme Kanseri farkındalık ayı için bir hamle de Havas Chicago’dan geldi, fakat bu sefer yöntem biraz farklı ve oldukça yaratıcıydı.

Yaratıcı ajans, “Peep show” denilen terimi kullanarak yoldan geçen yayaları bir nevi “trollemiş” diyebiliriz. Öncelikle size biraz “peep show” kavramının ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Tarihte küçük bir delikten çeşitli resimleri ve objeleri izlemek olarak kullanılan terim, günümüzde bir perdenin arkasından seksi şovları izlemek olarak kullanılıyor. Chicago’daki Havas Worldwide binası kalabalık bir lokasyon olan Grand Avenue’de bulunuyor. Bir çok atraksiyonun bulunduğu bu bölgenin ziyaretçileri geçtiğimiz günlerde dikkat çekici ve alışılmadık bir yenilikle karşılaştılar; Havas binasının lobisinde tertip edilen, türkçeye “çıplak kadınları gözetleme” olarak çevirebileceğimiz “peep show”.

Binanın ön kısmı 1980’lerdeki Times Meydanı’nı andıracak bir şekilde “Üstsüz kızlara göz atın” yazılı pembe neon ışıklarla kaplıydı. Tabii ki oradan gelip geçen yayaların dikkatini çeken bu vitrinin arkasında onları bekleyen şey çok farklıydı. Vitrinden içeri bakan yayalar seksi bir showla değil, üzerlerinde meme kanseriyle ilgili gerçekler yazılı siyah cansız mankenlerle karşılaştı. Makenlerin üzerinde yazan gerçeklerden bazıları şöyleydi:

  • 9 kadından 8’i ailesinde meme kanseri olmamasına rağmen bu hastalığa yakalanıyor.
  • Her iki dakikada bir kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.
  • Meme kanseri hastalarının %70’i bu hastalığı kendi yaptıkları elle muayene sırasında keşfetti.

Bazı meme kanseri kampanyaları seksist olmakla suçlansa da, bu kampanya verdiği mesajla bu tehlikeyi nötrlüyor. Vitrinden içeri bakan insanlar da #HavasPeepShow etiketiyle yaşadıkları tecrübeyi paylaşmaya ve bu şekilde duydukları suçluluğu biraz da olsa bastırmaya davet ediliyor. Bu etiketle paylaşılan her hikaye için Havas, meme kanseri araştırmalarına 1 Dolar bağışlıyor.