Macaristan Göçmenler İçin Gazete İlanı Verdi

Macaristan Göçmenler İçin Gazete İlanı Verdi

Macaristan hükümeti göçmenleri Macaristan vazgeçirmek için Lübnan’da bir gazete ilanı yayınlandı.

Göçmenler için bir kurtuluş kapısı haline gelen Almanya, İngiltere, İspanya gibi ülkelere ulaşmanın yolu öncelikle Macaristan’dan geçiyor. Sınır kapılarını kontrol etmekte zorluk çeken Macaristan göçmen krizini en çok hisseden ülke konumunda. Kriz kontrolünü zaman zaman kaybetmesi, göçmenlere yapılan şiddetin boyutu ve bu krizin doğurduğu olumsuz her olay ülkeyi dünya basınında kötü bir üne sürüklüyor.

Krizle baş etmekte sıkıntı çeken Macaristan, devletlerin eskiden sık sık başvurduğu artık neredeyse pek tercih edilmeyen bir iletişim yoluna başvurdu. Göçmenlere seyahatlerinden önce ulaşmayı amaçladı ve bir gazete ilanı verdi. Conflict News’te yer alan habere göre Macaristan hükümeti Lübnan’dan yola çıkacak göçmenler için sınırlardan yasadışı geçişin kanunsuz ve suç olduğunu hatırlatan bir ilan yayınladı.

İlanın Türkçesi ise şu şekilde;

Bilgilendirme

Macaristan her ne kadar misafirperver olsa da ülkeye kaçak yollardan girmeye çalışanlara kanunlar gereği ağır yaptırımlar uygulanır. İşlenen bu suç hapisle cezalandırılabilecek bir suçtur. İnsan kaçakçılarının vaatlerini dinlemeyin. Macaristan kaçak yollarla ülkeye gelen ve oradan başka ülkelere geçecek olsa bile bu suça ortak olamayacak ve izin vermeyecektir.

Macaristan Devleti