4.5G İhalesi Vodafone ve Avea'nın

4.5G İhalesi Vodafone ve Avea’nın

1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanacak olan 4.5G teknolojisi ile ilgili ihaleleri alan operatörler Vodafone ve Avea oldu.

Bu yeni teknoloji için Vodafone, sektörde bu zamana kadar yapılmış en yüksek frekans tahsisli ihtiyaçları olan frekansları aldığını, mevut bant sistemleri ile birleştirdiği çoklu taşıyıcıyla yüksek hız, kapasite ve yaygın mobil internet sunarak 4.5G’ye hazır olduklarını belirtiyor. Vodafone, çekirdek şebekesini oluşturmak için 3 yıl önce 17 bin baz istasyonunu SingleRAN teknolojisi ile hazırlayarak altyapısını 2.5 katına çıkarmıştı. Şuan 60 ülkede 4G hizmete veren Vodafone Türkiye’de 2014’ten bu yana hizmet vermekte.

Avea 4.5G için sahip olduğu fiber altyapı gücü ve yapılan yatırımlarla açık ve kapalı alanlarda en yüksek hız, en iyi kapasite, kalite ve kapsama hizmeti sağlayacak imkana sahip. Yeni nesil mobil teknolojinin gerekliliklerini esneklikle taşıyabilecek kapasiteye sahip olan Avea, entegre yapısıyla müşterinin ihtiyacı olan hız kapasitesiyle hem sabit hem de mobilde tek adres olacaklarını belirtiyor. Avea kendisini Türkiye’nin en büyük “Dörtlü Oyuncusu” olarak konumlandırarak mobil teknolojilerine ek olarak geniş bant, eğlence ve ses hizmetleri sunarak ihtiyaca özel tasarlanmış ürün, hizmet paketleri ve kampanyalarla karşımıza çıkacak.