İnternet Yayıncıları Reklam Engelleme Yazılımlarına Karşı Mücadele İçin Birleşiyor

İnternet Yayıncıları Reklam Engelleme Yazılımlarına Karşı Mücadele İçin Birleşiyor

İnternet yayıncılığının önünde ciddi bir sorun oluşturduğu düşünülen ve internet yayıncılarının da hemfikir olduğu reklam engelleme yazılımlarının kullanıma karşı yeni bir dönem başlıyor.

Dijital ortamda birçok yayıncının ortak problemi olan, reklam engelleme yazılımlarıyla mücadele için yayıncılar ortak platformda buluştu.  IAB İsveç bu mücadelede bayrak taşıyan taraf olarak yeni yayın politikaları konusunda yayıncılarıda arkasına alarak ortak eylem kararı aldı. Geçtiğimiz sene İsveç’te reklam engelleme yazılımlarının kullanım oranlarının %10 civarında artış göstererek yüzde 30 seviyesine  ulaştığı belirtilirken, yayıncılar reklam gelirlerini daha fazla zarara uğramasını engelleyecek bir yol izlemeye karar verdiler.  Oluşturulan ortak eylem platformu için belirlenen ‘’Reklamsız İsveç’’ mottosu ile birlikte internet yayıncıları, reklam engelleme yazılımı kullanana internet kullanıcılarına sayfalarını göstermeme kararı alarak bu eylemlerindeki kararlılığın boyutunu ortaya koyuyorlar. Ayrıca ortak eylem kararı alan yayıncılar, reklam engelleme yazılımı kullanan internet kullanıcılarına karşı kar amacı güden bir yol izleyerek mikro ödeme veya sayfa üyeliği gibi alternatif seçenekler üretebileceklerini belirtiyorlar. Sayfalardaki içeriklerin kısıtlanarak servis edilmesi de bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Tüm bu önlemlerin yanı sıra internet yayıncıları, internet reklamlarına çeki düzen vererek, rahatsız edici  ve istenmeyen reklamları kullanıcıların ihtiyaçları ve talepleri belirleyerek “kullanıcı dostu” reklamlar haline getirilmesi için çalışmalarını yürütüyorlar.

İnternet yayıncılarının büyümelerinin önünde problem olarak görülen reklam engelleme yazılımlarına karşı oluşturulan mücadelenin doğuracağı sonuçların global bir hal alabileceğini ve kullanıcılar arasında farklı bir kullanım alışkanlığı oluşturabileceğini belirtelim.